Otevřený klubový přebor - vítězem se stal Matěj Kuchař

V úterý 15. 4. se odehrálo poslední 11. kolo "Otevřeného klubového přeboru" se zápočtem na FIDE a LOK. Výsledky 11. kola: Štěpán P. - Lavrišin J. 1-0, Saforek M. - Kuchař M. 0-1, Kotouček J. - Lepík J. 0,5-0,5, Koval K. - Chochula M. 0,5 - 0,5, Kaňák V. - Vantuch L. 0-1, Adamec T. - Bebek I. 1-0

V komentáři si můžete přečíst hodnocení přeboru Karlem Kubalou.

Konečné pořadí - 1. místo Matěj Kuchař, 2. místo Patrik Štěpán, 3. místo Jaroslav Lepík - gratulujeme!

Komentář 11.kola Přeboru klubu přátel šachu ve Frýdku-Místku.

„Novodobý“ cyklus klubových přeborů dospěl již po sedmé do svého finále a jeho historie již začíná nabývat na váze… V úterý 15.4.2014 bylo odehráno poslední, 11.kolo soutěže – a opět s vysokou účastí zapojených hráčů. Vždyť v 11 kolovém turnaji startovalo reálně 15 hráčů a díky možnostem dohrávání a předehrávání scházejících partií se skutečně odehrálo 78 partií, když si vzpomínám jen na jednu, tak zvanou „velmistrovskou remízu“ – jinak se ve všech partiích bojovalo až do posledního kola jako o život. Je tedy zřejmé, že soutěž si již našla svůj stabilní okruh zájemců, kteří v časově i ekonomicky nenáročných podmínkách pravidelně v období, kdy běžných turnajů je poskrovnu, využívají této příležitosti k boji o body, ceny, ELO i o vlastní rozvoj šachových dovedností. Mimo tréninkový význam takového počtu odehraných partií je zřejmé, že i zvolený systém „2 turnajů v jednom“ (díky nasazovacím koeficientům) je velice motivační, když o cenový fond ještě v posledním kole bojovalo 10 zúčastněných hráčů !

Nyní však k výsledkům. Pisatel těchto řádků by napsal, že tentokráte nám starším mládí dalo na frak! Nelze nyní polemizovat o tom, že výsledky některých partií byly oproti průběhu „obrácené“, protože na to se již historie neptá. Navíc konečný bodový zisk je jednoznačný a přesvědčivý – a tudíž i pořadí zasloužené. Vítězem se stal 13i letý Matěj Kuchař se ziskem 10 bodů a to jen díky pomocnému hodnocení před druhým v pořadí, o rok starším Patrikem Štěpánem, který rovněž získal 10 bodů. Oba v soutěži zakusili jen po jedné porážce, a i když Patrik ve vzájemném klání zvítězil 1,5 : 0,5, tak jeho nepřízní bylo to, že prohrál svoji partii již ve 3.kole, zatímco Matěj až v 6. – a tudíž Matěj byl 3 důležitá kola nasazován proti silnějším hráčům a to mu zajistilo lepší pomocné hodnocení. Až s odstupem 2,5 bodů skončil 1.nasazený hráč Jaroslav Lepík, který proti vítězné dvojici neuhrál ani půlku… Za zmínku zde stojí ještě výsledek letos 93 letého Karla Kovala, který ziskem 6 bodů, převážně s hráči horní poloviny tabulky, stále ukazuje, že i přes pokročilý věk toho ještě hodně na těch 64 polích dokáže…

Co do pořadí se startovní pole po celý průběh turnaje drželo v rozdělení na horní a dolní polovinu – nebo-li na skupinu s jednobodovou bonifikací a ty hráče, co byli bez této „dotace“ bodů. Jak již bylo zmíněno, tak se vlastně hrály „2 turnaje v jednom“. Vítězem té „B“ skupiny se stal se 6 body Martin Chochula, který jako „neelista" navíc uhrál 9 započítatelných partií na FIDE ELO. Druhý v pořadí  - teprve 8 letý benjamínek soutěže Lucian Vantuch, byl dalším meteorem soutěže. V samotné soutěži sice uhrál jen 8 započítatelných partií se ziskem 5,5 bodů z 10 odehraných partií – ale oproti svému ELO z ČS LOK s hodnotou 1334, udělal nyní výsledek na úrovni 1547 !! – a jelikož určitě již má nějakou tu partii na FIDE započtenou, tak dosáhl výsledku, který pro něj bude skutečně vynikajícím výkonnostním skokem! A 3.místo v této skupině a posledním, který se dostal na cenové umístění je Marián Ficko, který získal celkem 4,5 bodů.

Co dodat ještě k hodnocení soutěže. Mimo vysoké herní nasazení, kdy 14 z reálně startujících 15 hráčů odehrálo všech 11 možných partií, se umožnilo 2 hráčům nově dostat se na FRL (FIDE ELO listina). Obrovským přínosem a motivací byl start mládežníků v tomto turnaji, i když ti starší to soupeření s těmi mladými talenty občas nesou velmi těžce. Mimo okomentovaný výsledek L.Vantucha, stojí za zmínku i to, že vítěz M.Kuchař, si z turnaje odnáší zisk cca 77 ELO bodů na FRL a P.Štěpán +51 ELO bodů (údaje jsou orientační). Všem vítězům znovu gratulujeme !! Ti, co ELO ztratili, si ho snad zase počas letní sezóny trochu poopraví, ale já si myslím, že nyní již soutěž hrají jen skuteční „přátele šachu“, kteří to ELO zas až tak nehoní, přijdou si znovu zahrát a pobavit se…  A věřím, že v září 2014 se opět rozběhne 8.díl této soutěže a snad i přiláká další zájemce hry počas dlouhých  „zimních“ večerů.