Nejúspěšnější šachová škola v ČR

Otevřený klubový přebor - vítězem se stal Petr Vysoglad!

V úterý 16. dubna se odehrálo poslední 11. kolo "Otevřeného klubového přeboru" se zápočtem na FIDE a LOK. Výsledky 11. kola: Vysoglad P. - Kotouček J. 0,5-0,5, Kubala K. - Kuchař M. 1-0, Štěpán P. - Vaníček M. 0,5-0,5, Lavrišin J. - Saforek M. 0-1

V komentáři si můžete přečíst hodnocení přeboru Karlem Kubalou.

              Konečné pořadí - 1. místo Petr Vysoglad, 2. místo Karel Kubala, 3. místo Matěj Kuchař - gratulujeme!

Komentáře

   16.4.2013 skončil již 5. běh otevřeného přeboru „Klubu přátel šachu ve Frýdku-Místku“, organizovaného Beskydskou šachovou školou. Počet zúčastněných hráčů ani hráčská síla nebyla rekordní, přesto 14 zúčastněných hráčů ze 4 různých oddílů za 3,5 měsíce odehrálo 65 partií (85 % z teoreticky možných) a je nesporné, že takový trénink jejich šachové síle nemůže než jen prospět.

   Od 1.kola se do čele startovního pole postavil Petr Vysoglad, který byl se svým FIDE ELO 2067  také jako jednička nasazený a dá se říci, že závěr již jen „jistil“ dvěma remízami, i když se domnívám, že to nebyla dobrá taktika, protože největší konkurenty již měl za sebou, takže si mimo finanční 1.cenu mohl připsat i lepší bodový zisk na svůj mezinárodní rating. Přesto uhraných 8,5 bodů z 10 partií při třech remízách je výborný výsledek, protože žádnou výhru nedostal zadarmo.

   Stále bojovat o to první místo nutil Petra 2.nasazený Karel Kubala, který bohužel ve vzájemných 2 partiích zaznamenal jen 0,5 bodu (podle průběhu partií to bylo na víc), což nakonec rozhodlo. Výsledek 8 bodů z 11 partií při dvou porážkách naznačuje, že návrat na šachová pole po mnoha letech se již výsledkově usazuje a získaných 15 ELO bodů také není špatných. Třetí z hlavních cen vzal nečekaně (?) Matěj Kuchař, který tak navázal i na velmi kvalitní výsledek ze 6. Víkendového turnaje, který vyhrál ve velmi silné konkurenci. Reálně uhraných 6,5 bodů z 10 partií mu však přineslo nejen finanční odměnu za 3.místo absolutního pořadí, ale i mimořádný zisk 72 FIDE ELO bodů !!!

   Jirka Kotouček začal hodně špatně (0,5 ze 3) – pak se však rozjel – a nakonec jen horším pomocným hodnocením skončil shodně se svým nasazovacím pořadím na 4. místě, k čemuž mu stačilo uhrát 5,5 bodů.

   Že tentokráte hráči dolní poloviny tabulky pořádně míchali pořadím svědčí i další dva umístění, kteří také brali ceny prvního a druhého ze skupiny hráčů bez bodů nasazovací bonifikace – s reálně uhranými 6 body Michal Saforek (na nové FIDE ELO výkon 1593) a  o půlku za ním Ivan Bebek (+47 ELO bodů!!). Vůbec se zdá být, že tentokráte to byl turnaj seniorů, protože do cen sice nezasáhl Jan Lavrišin, ale i jeho 9.místo v pořadí mu přináší zlepšení osobního FIDE koeficientu o +10 bodů, a tak s Kubalou a zejména s Bebkem ukázali, že i mezi těmi mladými „dravci“ se dají dělat plusové ELO body!!

   Samozřejmě pořadí by mohlo vypadat docela jinak, kdyby odehráli plný počet partií i hráči na 10. až 13. místě – J.Čech, J.Chlebek, M.Ficko a T.Adamec, jejichž umístění je znehodnoceno tím, že odehráli jen 7 nebo 8 partií z 11 možných. Ale i to je předností této formy přeboru, když hráči, kterým to z různých důvodů (osobních, pracovních, studijních, či jiných) nevychází, tak využijí skvělou příležitost k dobrému tréninku a prověření svých hráčských schopností v praxi – pak konečné umístění není tou hlavní prioritou.

   Co na závěr ? Je zřejmé, že tato forma soutěže si již našla svůj okruh zájemců a tak nezbývá, nežli již nyní pozvat všechny zájemce k účasti na dalším, podzimním cyklu této soutěže, kterou zahájíme zřejmě v polovině září 2013 a na kterou jsou srdečně zvání všichni přátelé šachu od začátečníků až po kandidáty mistra. Propozice i hrací termíny turnaje budou včas zveřejněny na webových stránkách BŠŠ.

16.4.2013, Karel Kubala