Nejúspěšnější šachová škola v ČR

Otevřený klubový přebor - výsledky 1.kola

"Otevřený klubový přebor" hraný zároveň jako "Okresní přebor jednotlivců" má za sebou úvodní 1. kolo, které se odehrálo v úterý 16. září. Startovní pole zatím eviduje 12 hráčů. Již tradičně komentuje v komentáři 1. kolo Karel Kubala.

V 1. kole jsme zaznamenali tyto výsledky: Kuchař M. - Štěpán P. 0,5-0,5, Remeš R. - Lepík J. 0,5-0,5, Koval K. - Kubala K. 0-1, Miča M. - Lavrišin J. 1-0, Chlebek J. - Adamec T. 1-0, Bebek I. - Vantuch L. 0-1. Máte chuť si také zahrát? Přijďte a hrajete!

         Ředitel BŠŠ Pavel Benčo jménem všech členů popřál Jaroslavu Lepíkovi vše nej k jeho šedesátinám!

Komentáře

Vážení přátelé šachové hry.

V úterý 16. 9. 2014 nám započal již 8. cyklus přeboru Klubu přátel šachu ve Frýdku-Místku a jelikož rozjezd podzimní části turnaje bývá tradičně pomalejší, protože dobíhají dovolené, zahradní práce a jiné aktivity, tak se k 1. kolu sešlo obvyklých 12 hráčů. Vzhledem k otevřenosti soutěže, do které je možné vstoupit prakticky kdykoli, je nyní pravý čas se do turnaje ještě zapojit, což podle předběžných písemných reakcí hodlá ještě 4 až 5 hráčů udělat – ale mohou tak učinit i další zájemci o kvalitní trénink.

Turnaj je určen všem příznivcům šachové hry, kteří si chtějí kvalitně zatrénovat, případně uhrát své nové FIDE ELO nebo své stávající zlepšit, nebo se ucházet o jednu z finančních cen, anebo prostě mít na podzimní večery vhodné vyplnění volného času.

Organizace soutěže je přizpůsobená jak pracujícím, tak i studentům, či jinak zaneprázdněným osobám, takže začátek kol v 17,30 hodin s maximální délkou partií do 20,30 hodin může vyhovovat snad každému. Pro zajištění kvality odehraných partií účastníků jsou podle ELO hráči horní poloviny startovní listiny pro losování zvýhodnění přídavným nasazovacím koeficientem a navíc forma soutěže umožňuje nalosování dvou hráčů během turnaje proti sobě 2x (vždy s opačnými barvami figur), což zvyšuje jejich koeficient turnaje. (Při současné skladbě účastníků, kde nyní skupina hráčů s jednobodovým nasazovacím koeficientem má průměrné ELO 1858, se nemusí obávat o své ELO ani hráč např. s koeficientem 2100, kterému stačí v soutěži uhrát 7,5 bodů z 12, aby ELO neztrácel.)

V 1. kole se tedy odehrálo 6 partií, když ve 4 partiích zvítězili hráči s vyšším ELO. Netradičně skončily hned 2 úvodní partie remízou, netradičně proto, že v jarní části ze 77 odehraných partií takovým výsledkem skončilo jen 10 partií. Takovým taktickým (nebo velmistrovským?) nerozhodným výsledkem skončila partie Kuchař – Štěpán, což jsou shodou okolnosti 2 hráči, kteří jasně dominovali v jarní části soutěže, když shodně dosáhli na uhraných 9 bodů z 11 partií, přičemž Kuchař byl díky pomocnému hodnocení vítězem soutěže. Přesto u takto mladých hráčů, by se právě z tréninkových důvodů takové remízy neměly konat. Příkladem bojovnosti naopak byla partie Remeš – Lepík, kde to uvedení hráči po 3 hodinovém boji přivedli až k teoretické remíze na šachovnici a mají tak příležitost analýzy této partie od zahájení až do koncovky a hledat své výkonnostní rezervy ve zmařených příležitostech vzniklých pozic.

Dovolujeme si tedy opakovaně pozvat další hráče k účasti na turnaji, který je zcela nenáročný, jak časově, tak ekonomicky a hlavně je pořádán pro přátele šachu – tedy i pro vás, kdo text dočetl až zde - 2. kolo je na pořadu již příští úterý.

Karel Kubala