Nejúspěšnější šachová škola v ČR

Pavel Benčo komentuje

Jedna akce stíhá druhou a občas si ani nestačíme řádně vychutnat sportovní úspěchy našich členů a proto se komentáři snažíme k akcím vracet.

Trenér Pavel Benčo se vrací ve svých komentářích k úspěšnému extraligovému utkání dorostenců proti týmu ŠK Lokomotiva Brno a k dalšímu úspěšnému vystoupení našich hráčů tentokráte na turnaji v Čadci.

Komentáře

Dne 5. 12. vyrazila početná výprava našich 18 talentů na tradiční Mikulášský turnaj do Čadce, který je v rámci pokračování projektu „Gens una sumus“. Toto heslo „Jsme jedna rodina“ z mého pohledu dokonale vystihuje symboliku tohoto turnaje. Střetávají se zde hráči od útlého věku až po středoškoláky, hlavním smyslem je však, aby si dobře všichni zahráli a odnesli si domů pěkné zážitky. Již mnoho starších hráčů se pro královskou hru během projektu nadchlo a přihlásili se do šachových klubů.

Tentokráte se sešlo na půdě Obchodní akademie celkem 48 hráčů, kteří bojovali v jedné kategorii, ale nejlepší chlapci a děvčata byli vyhlášeni odděleně. Každý z hráčů před začátkem turnaje obdržel čokoládového Mikuláše s perníkem a mohlo se začít. Turnaj se hrál tempem 2x 15 minut na partii na 7 kol. U některých hráčů to vypadalo jako by se setkali David s Goliášem, ale mnozí středoškoláci zjistili, že fyzická síla zde dominovat nebude wink.

Celkovým vítězem se stal Radek Halamíček se ziskem 6 bodů, 2. místo obsadil Jakub Kupka – Gymnázium Čadca a 3. místo Zuzana Gřesová. Mezi dívkami dominovala již zmíněná Zuzana Gřesová, 2. místo obsadila Kristýna Laurincová a 3. místo Lucie Fizerová. Ostatní naši členové se v průběžném pořadí vůbec neztratili a ukázali, jak dobře se dají hrát šachy již v útlém věku.

Po předání cen těm nejlepším je však nutné poděkovat všem zúčastněným hráčům, paní ředitelce Kováčové, jak pěkné prostředí pro hráče připravila, Petrovi Zárubovi za bezproblémový průběh turnaje a také rodičům za pomoc s dopravou.

Na setkání v příštím roce se budeme opět těšit.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

V sobotu 7. 12. proběhlo v SVČ Klíč již 5. kolo extraligy dorostu družstev. Beskydská šachová škola jako jediná ve východní skupině proplouvá bez bodové ztráty, což byl jistě i cílem pro toto kolo. Hostili jsme družstvo Lokomotiva Brno, které nastoupilo v základní sestavě. Náš tým byl v sestavě: Michael Kubík, Martina Fusková, Natálie Kaňáková, Filip Kaňák, Patrik Štěpán a Matěj Kuchař. Po úvodních dvou hodinách hry byla jasná dominance na šachovnicích na naší straně. Útočně vedenou partii zakončil matovou sítí Filip, oběť figury provedla Natálie a soupeř po přijmutí musel zanedlouho také kapitulovat. Vedeme 2:0 a útočí dále Patrik a Michael. Patrik technicky soupeře pěkně přehrává, a když se k němu ještě přidá Michael, který technicky pěkně realizuje převahu materiálu, není již o vítězi zápasu pochyb. Martina bojovala velmi statečně a partie byla od začátku pěkně ostrá, soupeř se lépe orientoval a nakonec zvítězil. Poslední tečkou je remíza Matěje, který na soupeřku celou partii tlačil, ale víc, než remízu nevybojoval. Celkové vítězství 4,5:1,5 je však více, než přesvědčivé.

Co je však důležité, celý tým pracuje velmi kompaktně a tvoří velkou sílu. Děkuji všem hráčům za skvělou reprezentaci a budeme se těšit na další zápasy v příštím roce.