Nejúspěšnější šachová škola v ČR

Pavel Benčo komentuje konferenci v Jerevanu

Pavel Benčo se ve dnech 16. - 18. října zúčastnil v arménském Jerevanu mezinárodní konference "Šachy na školách". Desítky odborníků z celého světa si vyměňovali zkušenosti se zaváděním šachové hry do školství.

 

Co nového v Jerevanu? To nám Pavel přiblížil ve svém komentáři.

 

Komentáře

Ve dnech 17. - 18. 10. proběhla v arménském Jerevanu jedna z největších konferencí v historii – Chess in schools. Česká republika vyslala také svého zástupce a to mě. Šachy do škol se začínají rozvíjet v rámci celé České republiky a také ve Frýdku - Místku se již začaly učit v novém školním roce šachy na 1. ZŠ a 6. ZŠ. Konference dosahovala té nejvyšší úrovně, mezi účastníky byli delegáti z 30 států celého světa, včetně šachových velmocí jako je Čína, USA, Rusko, ale také celá řada zástupců z Afriky a Asie – Angoly, Zambie, Camerunu, Laosu, Thajska a dalších. Vážnost celé akce dodal také svou přítomností prezident mezinárodní šachové federace Kirsan Ilyumzhinov, který přednesl vizi, aby se počet ze současných 600 miliónů šachistů na celém světě rozšířil na 1 miliardu šachistů. Toto bude mít pozitivní vliv na méně konfliktů, protože 1 miliarda šachistů = 1 miliarda inteligentních lidí.

Na konferenci byly prezentovány studie mnoha významných profesorů a docentů z univerzit celého světa, které dokazují pozitivní přínosy šachové hry na rozvoj intelektu dětí. Jako nejvýznamnější přínosy byly prezentovány: rozvoj logického myšlení, paměti, abstraktního myšlení, koncentrace, učení se prohrávat a vyhrávat, nést za své pochybení odpovědnost, rozhodovat se v omezeném čase a další. Dále zde byli také delegáti mnoha zemí, kteří prezentovali, jak se projekt šachy do škol rozvinul v jejích zemích, jak jsou tyto aktivity mediálně propagované, jaké metodické materiály a pomůcky jsou využívány a také bylo nesmírně přínosné, když sdělovali, jakým způsobem školí pedagogy, kteří budou vyučovat na školách. Delegáti se shodují na myšlence, že na školách by měli učit učitelé a ne šachisté a také, že by mělo být úzká spolupráce Školství – Šachy.

Účastníci konference také navštívili základní školu v Jerevanu. Šachy jsou v celé Arménii povinným předmětem ve všech základních školách ve 2., 3., a 4. třídě. Předmět šachy se učí dvakrát týdně, 45 minut. Prezident Arménie prohlásil, že nechce mít národ šachistů, ale kulturně vzdělaný a inteligentní národ, čemuž šachy jistě napomáhají.

Pro ČR to byly jistě přínosné informace, které budou prezentovány hlavním představitelům Šachového svazu ČR, ale také budou jistě přínosem proto, abychom mohli tento projekt rozšířit na další školy ve Frýdku-Místku, který podporuje výuku šachu na základních školách.

Pavel Benčo