Nejúspěšnější šachová škola v ČR

Rozhovor s Cyrilem Ponížilem

Rozhovor před zahájením sezóny s Cyrilem Ponížilem

Cyrile, prosím představ se nám trochu blíže:

Věk- 21 let.

Student- 2. ročník fakulty stavební VUT v Brně – s největší pravděpodobností obor dopravní stavby a konstrukce

V kolika letech ses naučil hrát šachy- už ani nevím, myslím, že mi tehdy bylo 7 nebo 8, ale byl jsem tenkrát celkem mladý

Kdo tě naučil hrát šachy- Bylo to tak, že jsem kdysi ve školní družince zahlídl, jak si tam někdo tahá, a strašně mě to zaujalo. Jsem pak doma kdesi vyhrabal šachovnici, a rodiče mě to naučili hrát. Když jsem je pak začal porážet a oni nevěděli co se mnou, tak mě radši přihlásili do šachového klubu :)

První trenér- Můj první trenér byl ve Zlíně Rosťa Svoboda. Naučil mě vše, co mě naučit mohl. Rozhodně na něj nedám dopustit.

Největší sportovní úspěch- Asi vítězství na MČR juniorů v roce 2010. To je takový šachový mezník, na který si vždycky rád vzpomenu.

Sportovní a výkonnostní šachové ambice- V současné době je pro mě důležité překonat krizi z prázdninových turnajů, poučit se z chyb a zapracovat na svých slabých stránkách, o kterých vím, že je mám. Jakmile se mi to podaří, věřím, že s prací přijdou i výsledky.

Šachový vzor- Přiznám se, že šachový vzor vyloženě nemám. Ale z dřívějších šachových mistrů mám rád hru Aljechina, z novodobých asi Garry Kasparov a v současné době se mi líbí, jak hraje Nakamura.

Oblíbená figura- Záleží na tom, jaká má pozice charaktersmiley.

Oblíbená šachistka- Tvorbu předních šachistek jsem bohužel tolik nesledoval, ale na fotkách se mi vždycky líbila Anna Muzychukwink

 

Proč jsi přijal nabídku k přestupu do BŠŠ? Nabídka BŠŠ byla pro mě zajímavá hlavně z toho hlediska, že zde mám prostor pro můj další šachový růst. Jednak jsem dostal možnost vyzkoušet si uzavřený velmistrovský turnaj, dále se těším na spolupráci se silnými velmistry, a i za možnost hrát na 6. šachovnici jsem rád.

Extraligu družstev jsi již hrál za svůj mateřský tým ŠK Zlín, takže nováčkem nejsi. Přesto, nový klub a nové prostředí, budeš-li nominován, budeš mít trému? V podstatě jsem doposud za nikoho jiného než za Zlín nehrál, čeká mě něco nového. Moje první partie určitě nebude jednoduchá, trému mít budu, ale zároveň se na ni těším. Nový klub, nové prostředí = nová výzva.

Jak bys charakterizoval nejbližší soupeře BŠŠ v Extralize – Zikudu Turnov a 1. Novoborský ŠK?

Přijde mi celkem drsné mít hned na úvod takové silné soupeře. Nový Bor – jasné jedničky, několikanásobní mistři, tým, který na Evropském poháru soupeřil s těmi nejlepšími týmy na světě. Mají ve svém středu nejlepší české velmistry a silné zahraniční hráče. Ale myslím si, že i proti nim se dá hrát. Několikrát jsem proti nim nastoupil ještě v “dresu“ Zlína a před dvěma roky jsme s nimi prohráli jen 3,5:4,5 a i loňský zápas, který jsme prohráli 5,5:2,5 byl z naší strany šancovní. Takže neporazitelní nejsou, a rozhodně bych se jich zas tolik nebál. Turnov – další tým, proti kterému mám odehraný už nespočet zápasů. Tým, který teď posílil můj bývalý spoluhráč Tomáš Polák a někteří silní zahraniční velmistři. Dá se očekávat tvrdý boj.