Nejúspěšnější šachová škola v ČR

Rozhovor s IM Vojtou Rojíčkem

Člen Beskydské šachové školy mezinárodní mistr Vojtěch Rojíček (FIDE ELO 2438) má za sebou řadu sportovních úspěchů. Úspěšná vystoupení v mistrovských soutěžích družstev v Extralize, 1.lize či slovenské Extralize. Vítězství v prestižním turnji s GM normou Pobeskydí a nejvyšší dosažený rating 2438.

Jak se na své sportovní úspěchy Vojta dívá, co si myslí o své šachové budoucnosti, jak se mu daří při studiu VŠ a řadu dalších odpovědí najdete v přiloženém komentáři.

Komentáře

Jak hodnotíš své vystoupení na letošním Pobeskydí v uzavřené GM skupině?

Těžko se to pro mě hodnotí. Na jednu stranu jsem určitě moc rád za výsledek, kterého jsem dosáhl, ale na stranu druhou jsem ve své hře viděl spoustu hrubých chyb. Doufám, že se mi je podaří odstranit a že výsledek zůstane podobný smiley.

Je vítězství v GM Pobeskydí tvůj největší sportovní úspěch?

Nevím, jestli je to můj úplně největší šachový úspěch. Rozhodně je to pro mě vítezství v turnaji na které budu rád vzpomínat. Čili, patří to k mým největším úspěchům.

Nedávno ti vyšlo FIDE ELO 2438, což je tvé osobní maximum, máš nějaké ambice v zisku ELO?

Ambice určitě mám, chci ať je co nejvyšší wink. Co se týče momentální spokojenosti, chtěl jsem překonat hranici 2450, snad se to podaří příště, když to zatím nevyšlo.

Hraje v tvých sportovních úspěších poslední doby nějakou roli, že jsi student II. ročníku VŠ a máš tedy relativně více času na šachy? Prozraď, jaký obor a kde studuješ?

Studuji na VUT v Brně obor aplikovaná informatika a řízení na fakultě strojního inženýrství. Studium na vysoké škole určitě má na mou šachovou hru velkou roli. Je pravdou, že na VŠ je relativně dost volného času mimo školu, ale na druhou stranu se teď rád věnuji i věcem co mě baví a chtěl bych se jimi zabývat třeba i po škole. To ten volný čas na šachy dost zkracuje, a často to potom spíš dopadá tak, že času je málo a ne relativně dost. Pokud ovšem člověk chce tak na šachy si čas najde a sem tam se dokonce i těší, až si zase potáhne figurkou.

Je tvým cílem zisk titulu velmistra?

Nikdy jsem o tom nepřemýšlel. Samozřejmě kdo by si nechtěl titul GM uhrát? Jako cíl jsem si to ovšem nikdy nedál a nechávám tomu volný průběh. Třeba to jednou vyjde.

Jak jsi spokojený se svým výsledkem v Extralize družstev? A jak hodnotíš 5. místo našeho týmu?

5. místo v letošním roce, kdy byla extraliga opravdu silná, je velmi dobrý výsledek. Nicméně myslím, že pokud se podaří načasovat celému týmu formu, má i na o pár stupínku lepší umístění.

V letošní sezóně jsi hostoval za týmy ŠK Duras Brno (1.l iga východ) a Caisa Čadca (Extraliga SVK), co říkáš svým výsledkům a hraješ týmové soutěže rád?

Týmové soutěže mám rád. Cítím v nich sice na sobě trochu více zodpovědnosti, protože člověk nehraje jen sám za sebe a chce pro tým udělat maximum. Z jiného pohledu, tým občas může hodně pomoci, když se mi moc nedaří. Já jsem se svými výsledky v této sezoně vcelku spokojen, ale o mnoho důležitější pro mě je, jestli jsou spokojené týmy Frýdku, Brna a Čadci. Snad ano, neboť ve všech se mi hraje velmi dobře a je tam příjemný kolektiv.

Není ti líto, že tě reprezentační trenér zatím neoslovil pro start v čs. reprezentačním družstvu na Mitropa CUP? Je to přeci jen soutěž pro nadějné mladé hráče a ty jsi nominaci neobdržel.

V letošním roce mě to trochu mrzí, celkem se mi daří a rád bych ještě někdy ukázal své hráčské schopnosti i na reprezentační scéně, což se mi poslední dobou moc nedaří. Ale jak říkáš, je to turnaj pro nadějné mladé hráče a těch máme v ČR více a je jen na reprezentačním trenérovi, pro které se rozhodne. Zkusím si počkat na svou šanci.

Jaký budeš mít nejbližší turnajový režim?

V tomto nemám zatím úplně jasno. Určitě se zúčastním turnaje v Pardubicích a rád bych si zahrál ještě jeden nebo dva další turnaje. Zatím ovšem nevím jaké. Prioritu momentálně mají zkoušky na VŠ.