Nejúspěšnější šachová škola v ČR

Rozhovor s Kateřinou Němcovou o MČR žen 2010

Rozhovorem s Katkou Němcovou se ještě vracíme k jejímu velkému sportovnímu úspěchu, kterého dosáhla na MČR žen 2010, Ostrava 1. - 9. 10. Katka na mistrovství dokázala vybojovat 5,0 bodů a získat mistrovský titul mezi ženami! O cílech před mistrovstvím, o průběhu mistrovství a dalších turnajových plánech si můžete přečíst v přiloženém článku v "komentáři".

 

Komentáře

1. S jakým sportovním cílem jsi k MČR přistupovala?
O účasti na MČR jsem dlouho přemýšlela a definitivně se rozhodla až asi dva dny před uzávěrkou přihlášek. Byla jsem v situaci, kdy ústní maturitní zkouška se rychle blížila a praktická maturita by následovala pouhé tři dny po skončení turnaje. Myšlenky tedy byly všelijaké. Organizátoři však dokázali připravit top hráčům dobré podmínky a tím zajistili velice atraktivní turnaj, na který se pozvání opravdu jen stěží odmítá.
Mým cílem na MČR bylo snažit se koncentrovat pouze na šachy a předvést co nejlepší výkon. Dále jsem chtěla využít příležitosti a zahrát si se špičkovými hráči, odehrát pěkné partie a samozřejmě vyhrát titul Mistryně ČR 2010.

2. Jak se ti na turnaji MČR v Ostravě líbilo?

S organizací turnaje jsem byla velice spokojena a na turnaji se mi líbilo. Také mě potěšilo zrušení nulové čekací doby a posunutí začátku partie až na 16h. Nebyla jsem zbytečně ve stresu a času na přípravu bylo dostatek. Co se ale týče Ostravy, tak na prohlídku města jsem si moc času neudělala. Turnaj byl velice náročný a proto jsem volila krátké procházky a radši relaxovala na pokoji.


3. Můžeš nám popsat cestu od 1.kola k zisku mistrovského titulu?

Cesta to byla dlouhá a nijak jednoduchá
J. První kolo jsem byla nalosována s IM Michalem Konopkou a pouze díky pěknému triku v závěru partie jsem dokázala remizovat. V druhém kole jsem chvíli po zahájení vyměnila dost figurek a zanedlouho přijala remis nabízenou IM Ivanem Hausnerem. Partie sice byla krátká, ale právě na takto silném turnaji je potřeba nehrát všechny partie na doraz, aby zbyly síly i k závěru turnaje. Třetí kolo bylo velice podobné tomu prvnímu. Po nepřesně zahraném zahájení jsem stála hůře. Objevila jsem však skrytý mezitah, který partii vyváží a za několik tahů IM Neklan Vyskočil souhlasil s remízou.Ve čtvrtém kole byl mým soupeřem GM Vladimír Talla. Partie byla velice zajímavá a nejasná. Chvíli jsem si myslela, že stojím dobře, po pár minutách jsem ale toto ocenění točila. Nakonec se však ukázala velká touha vyhrát kamenem úrazu. Chybný tah jsem taktikou potrestala a poté zdárně dovedla do vítězného konce. Další partii s IM Vojtou Plátem jsem již bohužel nezvládla. V šestém kole jsem sehrála také zajímavou partii a nakonec dokázala přehrát FM Luboše Roška. Další kolo jsem měla černé s IM Pavlem Zpěvákem a bohužel jsem nedokázala udržet horší koncovku. Osmé kolo se FM Stanislavem Fiřtem bylo opravdu zajímavé. Od začátku partie jsem útočila a neumožnila soupeři rošádu. Tentokrát jsem však nenašla závěrečný taktický úder a po nepřesné oběti figurky jsem nakonec byla s remiskou spokojena. Poslední partie byla pěkná, napínavá a nakonec dopadla v můj prospěch.
 

4. S jakým plánem jsi nastupovala k závěrečné partii proti silnému juniorovi Jardovi Burešovi?
Nejdříve jsem si byla zjistit, zda případná výhra stačí Jardovi k získání balu IM. To by totiž značně ovlivnilo moji strategii partie. Avšak nestačila.

K partii jsem tedy nastupovala jako ke každé jiné. Zní to asi trochu ohraně, ale cílem bylo zahrát partii na úrovni a neprohrát. Jarda, zejména v úvodu turnaje, potvrzoval svoji dobrou formu a jelikož jsem měla černé barvy, tak „hrotící útoky na výhru“ jsem rozhodně neplánovala. Jarda mohl opakovat tahy ve španělské a rozešli bychom se smírně. Avšak chtěl hrát. Na partii jsem byla dobře připravena a postupně jsem zvětšovala převahu. Efektivními kombinacemi jsem poté získala nějaké pěšce a partii vyhrála.

 

5. Jaké pocity jsi vnímala těsně po vítězné partii s Jardou?
Pocity byly skvělé
J! Byla jsem moc spokojená s tím, jak jsem odehrála celý turnaj a samozřejmě i ta poslední výhra mě velice těšila.

 

6. Která partie byla z tvého pohledu šachově nejčistější?
Jako nejčistší bych viděla asi právě tu z posledního kola proti Jardovi Burešovi. Nevím kde přesně udělal Jarda chybu, pomalu se mu ale celé postavení hroutilo. Konkurovat by mohla partie z osmého kola, kdybych v ní našla efektivní zakončení.

7. Kam stavíš zisk mistrovského titulu ve sbírce všech svých sportovních úspěchů?
Popravdě řečeno, mistrovských titulů už mám spoustu. Tento je však zvláštní a hodnotný tím, že jsem ho uhrála v silném open turnaji s českou špičkou a že s tím snad otevírám dveře pro „lepší zítřek“
J.

8. Jaký máš další turnajový program?
Turnajový program nemám zatím úplně hotový, avšak v nejbližších dnech ho doufám dokončím. Každopádně vím, že mě v tomto roce čekají dva důležité turnaje na které se velice těším a ráda bych se na ně co nejpečlivěji připravila. Prvním z nich bude srpnové MS juniorů v Polsku a druhým Olympiáda družstev v Rusku. Plánuji samozřejmě hrát i další turnaje. Budu je ale považovat jako přípravné na právě tyto dvě velké šachové události roku 2010.