Nejúspěšnější šachová škola v ČR

Rozhovor s Kristýnou Novosadovou

Členka Beskydské šachové školy Kristýna Novosadová (FIDE ELO 2146) má za sebou úspěšné sportovní období. Vynikající výkon v 2.lize (7,5 bodů z 9 partií), 4.místo na FIDE OPENU Pobeskydí a nejvyšší dosažený FIDE rating 2146.

Jak se na své sportovní úspěchy Kristýna dívá, co si myslí o své šachové budoucnosti, jak se jí daří při studiu VŠ a řadu dalších odpovědí najdete v přiloženém komentáři.

Komentáře

Jak hodnotíš své vystoupení na letošním Pobeskydí OPEN?

Ve většině partií jsem hrála aktivně a kombinačně. Této strategie jsem se měla držet i v poslední partii, kde jsem bohužel dostala strach a v momentě kombinace jsem ztratila příliš mnoho času a nakonec ji nezahrála (vznikla by komplikovaná pozice, kterou jsem nedokázala ocenit). Vedlo to k tomu, že mi pak tento čas chyběl v koncovce s pěšcem navíc, za kterého měl Vojta aktivitu, ale pozice byla objektivně rovná. Za pár tahů jsem udělala hrubou chybu. Často je můj dojem z turnaje tvořen poslední odehranou partií, a proto jsem příliš spokojená nebyla. S odstupem času však hodnotím svůj výkon kladně.

V současnosti máš výbornou sportovní formu, výtečný výkon na Pobeskydí, kvalitní výkon v 2. lize v týmu Mittal Ostrava, hraje v tvých sportovních úspěších poslední doby nějakou roli, že jsi studentka II. ročníku VŠ a máš tedy relativně více času na šachy? Prozraď, jaký obor a kde studuješ?

Studuji právo na Masarykově univerzitě. Myslím, že času na šachy mám méně, než jsem měla na gymnáziu. Od maturitního ročníku hraji prakticky jen o prázdninách. Nemůžu si příliš dovolit chybět, protože mám pokaždé alespoň jeden seminář s povinností 100% docházky. Trochu mě mrzí, že termíny přeboru republiky jsou zvolené vždy tak, že se mi to hodí ze všeho nejméně. Ráda bych si zahrála. V roce 2010 se mi republika křížila s termínem přijímaček, v současnosti je pro změnu přímo v zápočtovém týdnu. Myslím, že se mi teď daří proto, že už vím, co od studia čekat. Vím, kdy si můžu dovolit zvolnit tempo a pak nejsem na turnajích nervózní.

Nedávno ti vyšlo FIDE ELO 2146, máš nějakou svou vysněnou horní hranici ELO, kterou by si chtěla překonat?

Nebudu si stanovovat žádné hranice, omezovalo by mě to. Jsem ráda, že jsem se konečně ve svém elo-vývoji pohnula z místa. Snad své nové FIDE ELO po příštím přepočtu minimálně potvrdím.

Nepokukuješ po normách mezinárodní mistryně, čili titulu?

Mám splněnou hranici pro WFM titul. Myslím však, že je to pro mě v současnosti zbytečný luxus, je docela drahý. Možná bych ho zvážila, kdybych měla šanci na něj dostat příspěvek od klubu :). Na jiné tituly bych musela víc hrát. Po jednom titulu však pokukuju, a to po Mgr.

V letošní sezóně jsi v týmových soutěžích za BŠŠ nehrála a nastupovala jsi v barvách Mittalu Ostrava. Uhrála jsi vynikající výsledek v 7,5 bodu z 9 partií. Byla jsi největší oporou týmu. Prozraď, jak ti bylo, když jsi v posledním utkání nastupovala v rozhodujícím utkání o postup do 1. ligy proti „nám“ a ještě k tomu proti Magdě Miturové?

Že taková situace nastane, jsem vytušila už v momentě, kdy se zveřejnil kompletní rozpis kol a soupisky. Musím se přiznat, že s Magdou jsem chtěla hrát asi nejméně ze všech možných soupeřů. Možná se to odrazilo i v partii. To, že místo vynuceného matu souhlasila s remízou, pro mě bylo ohromným překvapením. Je pravda, že tím BŠŠ získala automaticky titul, ale kdybych byla ve stejné situaci, tak bych soupeřku nešetřila. Musím Magdě tedy ještě jednou poděkovat.

Budeš v příští sezóně hrát týmovou soutěž v barvách BŠŠ?

Z doslechu jsem zjistila, že má Zdeněk Holeksa už soupisku na příští sezónu vymyšlenou a se mnou se v ní nepočítá (nebo počítá v roli náhradnice?). Jestli to tak skutečně je, budu hrát za jiný tým.

Jaký budeš mít nejbližší turnajový režim?

Ještě se rozhoduji mezi Extraligou žen a Karvinou open. Pak uvažuji nad jedním z turnajů v Pardubicích. A ke konci srpna si možná zahraji Havířov.