Nejúspěšnější šachová škola v ČR

Rozhovor s Vladimírem Tallou a Tadeášem Krieblem

Již dříve jsme vás informovali o přestupech velmistra Vladimíra Tally (FIDE ELO 2456) a FIDE mistra Tadeáše Kriebla (FIDE ELO 2299) do Beskydské šachové školy. Nyní se k Láďovi a Tadeášovi ještě jednou vracíme a v níže přiloženém komentáři najdete s novými posilami Beskydské šachové školy rozhovory.

Přejeme Vláďovi a Tadeášovi, aby si v BŠŠ splnili své sportovní cíle!

Komentáře

      1.)    Proč ses rozhodnul pro přestup do BŠŠ?

Myslím, že už nastal čas posunout se zase o kus dál. Dolní Benešov je přece jen malý klub a postupem času jsem vyčerpal všechny možnosti a výzvy. S možnostmi a výzvami, které se nabízí ve F-M,  se to vůbec nedá srovnávat.

 

2.)    Na co budeš z působení ve svém mateřském klubu nejvíce vzpomínat?

Těžko říct, je toho víc. Asi na naše poslední předsezónní „soustředění“, kde se schází vždy většina aktivních členů klubu a minule jsme oslavovali i první místo na MČR v rapidu družstev juniorů. Kolektivní úspěchy u nás nebyly moc časté, radost byla veliká.

 

3.)    Jaký je tvůj dosavadní největší sportovní úspěch?

Určitě vítězství na mistrovství EU do 14 let v minulém roce v Rakousku. Vedoucí výpravy Pavel Benčo dokázal vytvořit skvělou atmosféru a pak se hrálo jedna báseň. ;) Na vítězné vlně jsem dobře zahrál i na rapidu juniorů, i když rapid není má nejsilnější stránka a nakonec jsem byl druhý na openu v Liberci.

 

4.)    Čeho by si chtěl v šachu dosáhnout?

Rád bych to dotáhl na velmistra, a když se to podaří, tak potom co nejdál. Bůhví, co se mnou bude za pár let.

 

5.)    Jak často a v jakém rozsahu trénuješ?

Zkouším aspoň pravidelně hodinku denně, ale spíš trénuji nárazově, když je šachová nálada, tak u šachovnice vydržím sedět dlouho. Snažím se rovnoměrně věnovat všem stádiím hry, i když například suché koncovky mě někdy nebaví, ale i na ty si musím zvykat.

 

6.)    Tvůj šachový vzor?

Nechtěl bych někoho kopírovat, chci být sám sebou. Líbí se mi, jak hrával Kasparov a mladý Kramnik, ale jinak se snažím vzít si od každého něco a hrát co nejlépe.

 

7.)    Jakou školu navštěvuješ?

Od minulého roku chodím na šestileté Gymnázium J. Kainara v Hlučíně se všeobecným zaměřením. Učitelé jsou tolerantní a dokud nejsou problémy se známkami, tak není problém s turnaji. Letos jsme se dostali i na MČR středních škol, kde jsme získali bramborovou medaili, na kovy jsme neměli šanci dosáhnout.

 

8.)    Jaké máš koníčky?

Rád si přečtu dobrou knížku nebo se podívám na dobrý film. V zimě často jezdím na lyže, v létě jezdím na kole. Taky pěstuji hru na klarinet, i když poslední dobou to za moc nestojí.

 

 

      1.)     Pro mnohé šachové odborníky je tvůj přestup překvapivý, můžeš nám přiblížit blíže příčiny přestupu?

Klukům z Geofinu Ostrava jsem to vysvětlil a myslím, že to pochopili. BŠS prostě pro mě nabízí širší pole uplatnění nejenom jako hráči, ale i trenérovi a rozhodčímu.

 

2.)     S jakými sportovními ambicemi přicházíš do BŠŠ?

Za svoji šachovou kariéru jsem hrál za mnoho mimoostravských klubů, včetně BŠŠ, ale v žádném se mi moc nedařilo. Výborné výsledky jsem měl jenom ve svých domácích oddílech v Nové Huti a pak v Geofinu Ostrava. Tentokrát nebudu v BŠŠ jenom host, ale kmenový hráč, tak snad navážu na mé výkony z Geofinu Ostrava (dvě sezóny po sobě performance přes 2600).

 

3.)     Který sportovní výsledek považuješ za svůj životní?

Určitě loňské Mistrovství Evropy, kde jsem splnil velmistrovskou normu a podařilo se mi získat skalpy bývalého finalisty zápasu o titul mistra světa Jana Timmana, vítěze Pardubic Neverova a jednoho z největších talentů dneška Caruany, který ve svých ještě ne 18 letech má elo skoro 2700.

 

4.)     Jsi nejen velmistr, ale také mezinárodní rozhodčí a trenér, která z činností tě nejvíce naplňuje?

Tady bych to seřadil podle potřeby tvůrčích schopností, tzn. hráč, trenér a rozhodčí.

 

5.)     Kteří tví svěřenci mají šanci se stát silnými šachisty?

Všichni, záleží to jen a jen na nich.

 

6.)     Máš nějaký šachový sen?

Chtěl bych se alespoň jednou přehoupnout elem přes 2600.