Nejúspěšnější šachová škola v ČR

Rozhovor s Vojtou Zwardoněm

Rozhovor před zahájením sezóny s Vojtou Zwardoněm

Vojto, prosím představ se nám trochu blíže:

Věk- 22 let.

Student- Magisterského studia finanční matematiky na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity.

V kolika letech ses naučil hrát šachy- Ve  4,5 letech.

Kdo tě naučil hrát šachy- Babička s taťkou.

První trenér- Po příchodu do Jäklu Karviná se mě ujal pan Zdeněk Durčák. Už si nepamatuji, do kolika let mě trénoval, ale poté jsem žádného trenéra neměl.

Největší sportovní úspěch- To je otázka, na kterou se velmi těžce odpovídá. Já si dokážu představit pod tím pojmem i první porážku svého trenéra. Největší popularity a nejvíce gratulací jsem dosáhl po vítězství na turnaji Karviná OPEN 2012.

Sportovní a výkonnostní šachové ambice- Stále se šachem bavit a zlepšovat se.

Šachový vzor- Nemám.

Oblíbená figura- Štíhlá bílá dáma, nejlépe z klubovek.

Oblíbená šachistka- Kristýna Novosadová.

 

Proč jsi přijal nabídku k přestupu do BŠŠ? Protože bych rád naplnil druhou část svých ambic a věřím, že BŠŠ a zkušenosti v extralize mi mohou pomoct.  Je to změna, na kterou se těším a doufám, že prospěje všem stranám.

Extraligu družstev jsi ještě nehrál, budeš-li nominován, budeš mít trému? Na tuto odpověď si budete muset počkat, až budu-li nominován a odehraji tuto první partii. Myslím si však, že po stresech ze psaní bakalářské práce se mnou extraliga nic neudělá.

Jak bys charakterizoval nejbližší soupeře BŠŠ v Extralize – Zikudu Turnov a 1. Novoborský ŠK?  Zikuda Turnov je silný extraligový tým. 6 písmenek a slušná základna zaručuje poměrně těžkou čitelnost sestavy. Z hráčů jsem měl tu možnost hrát pouze se třemi hráči, se kterými nemám zrovna dobrou bilanci. Některé soupeře ani neznám podle jména, a proto nejsem nejlepší osoba pro hodnocení Turnova. Od loňského roku Turnov posílil a bude zajímavé, jak se to odrazí v konečné tabulce. 1. Novoborský ŠK bude chtít opět obhájit titul. Je to určitě největší favorit soutěže složený z 11 velmistrů, kde bude také těžké odhadnout, v jaké sestavě nastoupí. Jedinou nevýhodou silných týmů a silných hráčů jsou velká očekávání. V porovnání s loňským rokem si myslím, že odchod Davida Navary by mohl tým oslabit.