Nejúspěšnější šachová škola v ČR

Soustředění "jarní prázdniny" - komentáře

Pod vedením trenérů Stanislava Jasného, Karla Plisky, Zdeňka Holeksy a Pavla Benča proběhlo v době jarních prázdnin 24. - 28. 2. šachové soustředění. O účast na soustředění byl velký zájem, o čemž svědčí i účast 25 hráčů. A jak hodnotí soustředění naši trenéři, ? Dočtete se v komentáři.

Komentáře

Soustředění - "A" skupina, únor 2014

Letošní jarní prázdniny jsme opět využili k intenzivnímu tréninku. Jednalo se o poslední soustředění před blížícím se mládežnickým šampionátem. Nejstarší skupina měla poměrně náročný program - méně poslouchání, více počítání. Po každodenní taktické rozcvičce následoval hlavní tréninkový blok, zaměřený především na správný způsob výběru tahu a  tedy i orientace v různých typech pozic. Potom oběd a potom znovu za šachovnice.  Kdo se zúčastnil, zdokonalil zcela jistě své schopnosti a věřím, že potvrzení v praxi na sebe nenechá dlouho čekat. Přeji hráčům hodně kvalitních partií na následujícím turnaji. 

Standa Jasný

 

Soustředění - "B" skupina, únor 2014

O jarních prázdninách se uskutečnilo soustředění před MČR mládeže do 16 let. Soustředění se zúčastnilo v B skupině celkem 17 dětí. Na soustředění jsme probrali 3 témata: Typické chyby mladých hráčů, technika propočtu variant a dobrý a špatný střelec. Všechny děti začínaly vždy rozcvičkou s taktickými motivy. Po té jsme se vrhli na probíraná témata. Před obědem jsme si zahráli a po obědě jsme pokračovali v připraveném tématu. Na všech dětech byla vidět chuť pracovat, a ikdyž pro některé bylo téma poměrně složité, tak dávali většinu času pozor a určitě se toho mnoho naučili.

Nejaktivnějšími byli opravdu ti, co budou na Mistrovství usilovat o co nejlepší umístění, ale ani menší, kteří se budou připravovat až na květnové mistrovství do 8 let, nezůstávali potichu a zapojovali se do tréninku.

Během přestávek byl na pořadu ping pong a po obědě jsme všechny díky sluníčku nechali trochu vyběhat na hřišti. Z mého pohledu se soustředění povedlo a jsem sám zvědav, jaký výsledek se našim talentům podaří dosáhnout na republikovém mistrovství.

Na další soustředění se i s Kájou Pliskou těší,
Zdeněk Holeksa   

 

Výlet na Bašku

V rámci čtyřdenního soustředění byl naplánován také dopolední výlet. Celkem 11 dětí vyrazilo s trenéry Zdeňkem a Pavlem směr přehrada Baška. Účastníky byli i mladší děti, o které jsme měli  malou obavu, zda takovou cestu pěšky zvládnou, ale všichni přeci víme, že šachisté jsou sportovci. Počasí nám skutečně přálo a tak jsme vyrazili podél řeky Ostravice do stanoveného cíle. Cestu jsme si krátili povídáním o různých záležitostech, které musí zůstat naším malým tajemstvím, jsme přeci šachová parta. O malých přestávkách jsme baštili svačinky a doplňovali vitamíny, které dětem jejich rodiče připravili. A najednou tu byla přehrada Baška, start v 8.20 ze SVČ Klíč, přehrada Baška 9.46 – výborný čas, ze kterého jsme měli všichni radost. Obešli jsme polovinu přehrady a udělali si dopolední piknik na lavičkách. Poté následovala soutěž v hodu dalekém kameny do přehrady a zkusili jsme si také udělat pár „žabek“. Jelikož jsme ještě měli čas, vyplnili jsme ho „Hoňkou“, kde se museli zapojit i trenéři a ukázat, zda ještě dětem stačí blush. Po půl hodince jsme už ale museli jít pomalu na vláček. Po příchodu do čekárny si najednou většina uvědomila, že již dlouho nedržela ve svých rukou své miláčky – mobily a 10 minut do odjezdu vlaku zažehnaly dlouhé odloučení, do té doby si na mobily nikdo nevzpomněl… wink. Jedna zastávka vlakem utekla jako voda a všichni byli překvapeni, že už jsme opět zpátky. Všichni se však už těšili na oběd, objednali jsme si totiž pizzu dle svého výběru. Po přinesení prvních se rozjela soutěž, kdo sní více kousků a číšnice se musela hodně ohánět, aby uspokojila 11 hladových vlčat a 2 vlky cheeky.

Všichni byli z výletu nadšeni, Pavel ještě nadhodil myšlenku, že bychom mohli uspořádat příště turnaj na Lysé hoře a všichni řekli, že by se tohoto turnaje rádi zúčastnili, tak proč ne? Šachy nejsou jen o trénincích, ale také o poznání nových míst a utužování přátelství, což tento výlet splnil na jedničku.

Na další se již těší,

Pavel a Zdeněk