Nejúspěšnější šachová škola v ČR

tht Extraliga družstev - komentář kapitána

O víkendu 1. - 2. listopadu náš "A" tým sehrál první dvě utkání tht Extraligy družstev. Našemu družstvu se dařilo "jen" tak na půl neb ze dvou utkání vyhrálo "jen" jedno. Nejdříve v 1. kole porazilo 4,5 - 3,5 tým Slavoj Poruba a v 2. kole přišla porážka 2,5 - 5,5 s Labortechem Ostrava.

 

Přečtěte si komentář k oběma utkáním od kapitána družstva Pavla Benča.

Komentáře

Ve dnech 1. - 2. 11. proběhly úvodní dvě kola nejvyšší šachové soutěže ČR – tht Extraligy družstev. Tým Beskydské šachové školy nedostál žádných změn, jen věřím, že za poslední rok udělali hráči výkonnostní rozvoj. Mnozí se účastnili v průběhu roku zahraničních turnajů a Sergei Azarov vyrazil na půlroční pobyt do USA, kde se mu dařilo na mnoha turnajích.

Pro první víkend byli nominováni: Sergei Azarov, Aleksei Fedorov, Rafal Antoniewski, Igor Rausis, Cyril Ponížil, Vojtěch Zwardoň, Sergej Vesselovský a Stanislav Jasný. Los je v tomto roce velmi příznivý z pohledu cestování (za což vděčíme Petru Zárubovi a jeho dobrému losu), všechny úvodní venkovní zápasy hrajeme v těsné blízkosti Frýdku-Místku. První dvojkolo jsme vyjížděli ke dvěma týmům z Ostravy, které disponují kompaktními celky. Byli jsme zvědaví, v jaké sestavě naši soupeři nastoupí.

Po příjezdu k sobotnímu utkání proti Slavoji Poruba bylo zřejmé, že bude utkání velmi vyrovnané a to jsem ještě netušil, co mě čeká… Soupeři nastoupili v plné polní a na všech šachovnicích byly ratingové rozdíly minimální. Po dvou hodinách hry jsem však byl příjemně překvapen, že dostáváme výborné pozici u Vojty a Standy, kteří rozjeli na své soupeře velký útok. Jako první končí smírem Sergei, kdy jeho soupeř přehodil tahy v zahájení a za remízu byl jistě rád. Dále remizuje Igor a Rafal. Stav je tedy 1,5:1,5, kdo ale přinese kýžený bod? Procházíme časovou kontrolou, kde bylo na pár šachovnicích divoko, ale vypadá to stále dobře. Vojta svou partii dotahuje do vítězství a ujímáme se vedení, zanedlouho remizuje ještě Cyril, který udržel koncovku s pěšcem méně vcelku bez problémů. Sergei také zavítal do smírných vod, vedeme tedy 3,5:2,5. Bohužel se nepodařil přechod do koncovky Alekseiovi a brání se, naopak Standa hraje věžovou koncovku, která by měla být vyhraná. Dávám si čaj a říkám si, že to jistě zvládneme. Kdybych věděl, co mě čeká, asi si tam ještě nechám něco přimíchat blush. Alexei svou partii neudrží a je to 3,5:3,5 a všichni upírají své pohledy na Standu, ze kterého by měl být náš borec na konec. Koncovka se stále točí okolo výhry, velmistři tvrdí, že je to vyhrané, ale po 6 hodinách se může stát vše a také, že ano. Standa chybuje a na šachovnici stojí remíza, kterou by našla řada našich dětí, prostě bude soupeř dávat šach, šach a zase šach . . . a je to. Ale soupeř se dopouští ještě větší chyby a vzniká pozice dáma proti věžce, která se bude tahat „maximálně“ dalších 50 tahů. Zhruba po 30 tazích dostává Standa vyhranou pozici, kterou proměňuje v kýžený a snad i vymodlený bod. Standa je tedy skutečně „borec na konec“. Vítězíme tedy s pomocí šachové bohyně Caissy 4,5:3,5 a vyrážíme (já s pár šedivými vlasy navíc wink) na společný oběd. Cítím se, jako bych doběhl maratón, zničený, ale šťastný.

V nedělním zápase vyjíždíme do Ostravy, kde nás čeká velmi nepříjemný soupeř Labortech Ostrava, aby toho nebylo málo, tak soupeři mění svou sestavu a posilují ji na maximum. Máme malou ratingovou převahu na předních šachovnicích, naopak na zadních cítím, že budou soupeři zkušenější. Bohužel se na našich předních šachovnicích objevují rychlé vyrovnané pozice a remízy, což nevěští nic dobrého. Remizuje Igor, Rafal a Sergei. Na ostatních je to nejasné a budeme si muset počkat až do časových kontrol. Po zhruba čtyřech hodinách hry prohrává po nadějné pozici Vojta a také v časovce Sergej, remizuje jen Alexei a nakonec se ubrání Cyril. Zápas je tedy rozhodnut, Standa nakonec ještě neudrží koncovku a prohráváme 5,5:2,5. Nutno říci, že zaslouženě, tento zápas se nám vůbec nepovedl, musím se omluvit všem našim fanouškům, chyběla tomu šťáva, někteří hráči jako by byli moc unavení. To samozřejmě tak i může být, někteří hráči hráli nedávno ještě zahraniční turnaje, ale na to se nemůžeme vymlouvat. Vyhodnotíme zápas a provedeme změny, abychom byli v dalším dvojkole 100% připraveni bojovat o další body do tabulky.

Děkuji všem hráčům a také fanouškům za podporu a realizačnímu týmu za technické zajištění a za měsíc pokračujeme!

Pavel Benčo