Nejúspěšnější šachová škola v ČR

tht Extraliga družstev - komentář kapitána

O víkendu 29. - 30. listopadu náš "A" tým sehrál další dvě utkání tht Extraligy družstev. Našemu družstvu se opět dařilo "jen" tak na půl neb ze dvou utkání vyhrálo "jen" jedno. Nejdříve ve 3. kole jsme zvítězili 5,0 - 3,0 nad celkem AD Mahrla Praha a v 4. kole po dramatickém souboji přišla prohra 3,0 - 5,0 s týmem Výstaviště Lysá nad Labem.

 

Přečtěte si komentář k oběma utkáním od kapitána družstva Pavla Benča.

Komentáře

Ve dnech 29. - 30. 11. proběhly další kola Extraligy družstev, tentokráte se konaly šachové boje na domácí půdě v hotelu Centrum, což bylo s nastávajícími mrazy jistě pozitivní, že nemusíme cestovat napříč republikou. Los je příznivý v tom, že budeme v podstatě cestovat až na závěrečné trojkolo, naproti tomu nás čekali opět dva nepříjemní soupeři, kteří měli po prvním dvoukole 100% bodový zisk.

Beskydská šachová škola nastoupila v totožné sestavě jako v úvodních kolech: Sergei Azarov, Alexei Fedorov, Rafal Antoniewski, Igor Rausis, Cyril Ponížil, Vojtěch Zwardoň, Sergej Veselovský a Stanislav Jasný. Hrací místnost byla opět v hotelu Centrum, tentokráte jsme však byli nuceni hrát o patro výše v sálu s názvem Beskydská, tudíž opravdu domácí prostředí yes.

V sobotu jsme hráli proti nebezpečnému týmu Mahrla Praha, se kterým nemáme pozitivní bilanci, soupeři – jako již obvykle nastoupili v podstatě v nejsilnější sestavě, a proto byly ratingové sestavy v podstatě vyrovnané. Dal se tak očekávat tuhý souboj. Hráči však byli pozitivně naladěni a já tušil, že by to mohlo jít. Po úvodních dvou hodinách dostává svého soupeře pod tlak Cyril a Vojta a také se mi líbí partie u Standy a Igora. U ostatních nevidím také žádné problémy. Jako první remizuje Sergei a Rafal, ale co je důležité vyhrává Cyril a my se tak ujímáme vedení. V průběhu zápasu se přicházejí na nás osobně podívat naši fanoušci včetně našeho pana Kovala, který slaví v neděli své 93 narozeniny! Další remízu přidává v divoké partii Alexei a co více, svého soupeře udolává Igor. Vedeme tak průběžně 3,5:1,5 a jsme na dobré cestě k celkovému vítězství. Bohužel se začíná komplikovat situace u Standy a u Sergeje a Vojta bojuje v dámské koncovce s pěšcem více o vítězství. V časovce však Sergej ukazuje svou sílu a pozici z pozice síly remizuje. Vojta nakonec nedostává mat wink a vítězí, což zajišťuje celkové vítězství v zápase. Standa v partii přepnul strunu a nakonec prohrává, ale jeho partie byla jistě dobrá. Nic to však nemůže pokazit na celkovém kvalitním výkonu celého týmu a vítězství 5:3. Hurá na dobré jídlo a jít se připravovat na velmi silného soupeře Lysá nad Labem. Na obědě se dovídáme, že nastoupili v téměř nejsilnější sestavě a zápas bude tudíž velmi složitý. Po výhře jsme však pozitivně naladěni a uvidí se v neděli.

V neděli naši soupeři ještě mění hráče na 8. šachovnici, kde nastupuje GM Meduna. Soupeři tak hrají se 7 velmistry a 1 mezinárodním mistrem. Na většině šachovnic mají ratingovou převahu, ale toho se my neobáváme a jdeme do zápasu bojovně. Standa a později Alexei odmítají svým soupeřům remízy a hraje se opravdu ostře. Jako první remizuje Sergej, který dostává v podstatě zrcadlovou pozici. Další remízu přidává Vojta, který sehrál zajímavou partii. Standa hraje tvrdě na mat, ale soupeř vše vykrývá a partie končí také smírem opakováním tahů. Na některých šachovnicích stojíme hůře, ale dokud se neprohraje, tak se hraje. Soupeře se snaží udolat Igor, ale nakonec i tato partie končí remízou, malé šance měl také Rafal, ale i zde soupeř vše drží a je z toho další půlka. Malinké plus měl také Alexei, ale i tato partie končí remízovou věžovkou. Po téměř 5 hodinách hry je stav 3:3 při šesti remízách. Zůstávají nám však dvě partie, ve kterých taháme celou dobu za kratší konec. U Cyrila se již zdá, že to udrží, ale soupeř je houževnatý a nakonec ho udolává, také Sergei se brání jako o život, ale ani to nestačí a my prohráváme 5:3.

Nutno však říci, že v tomto dvojkole vydali ze sebe hráči maximum a bojovalo se na každé šachovnici až do konce a holt zvítězil ten lepší. Děkuji všem hráčům za bojovný výkon, také všem fanouškům, kteří nás přišli podpořit ať už osobně, tak i sledovali zápasy on-line. Také děkuji realizačnímu týmu za přípravu utkání, budu se těšit na extraligových 64 polích v roce 2015.

Pavel Benčo