Nejúspěšnější šachová škola v ČR

tht Extraliga družstev - komentář kapitána

Jen tři body "vytěžil" náš extraligový tým ze dvou utkání sehraných o víkendu 10. - 11. ledna. Nejprve spolehlivě splnili naši hráči úlohu velkého favorita v utkání s 2222 ŠK Polabinami vítězstvím 6,0 - 2,0. V nedělním utkání s Rapidem Pardubice prohráli nejtěsnějším rozdílem 3,5 - 4,5.

 

Jak viděl obě utkání kapitán družstva Pavel Benčo?, přečtěte si komentář.

Komentáře

V termínu 10. - 11. 1. pokračovala 5. a 6. kolem Extraliga družstev. Zatím jsme měli průměrnou bilanci, když jsme poráželi papírově slabší soupeře a s těmi silnějšími prohrávali. Rozhodl jsem se, že je třeba proto udělat nějakou změnu, abychom mohli získat více, než 3 body za celý víkend. Proto bylo uspořádáno pro hráče dvoudenní soustředění v termínu 8. – 9. 1., které probíhalo pod dvojicí trenérů Anton Korobov a Sergei Azarov v SVČ Klíč. Bylo jen věčnou škodou, že se nemohla účastnit celá řada mladých extraligových hráčů, ať už z pracovních či studijních povinností. Přesto se ho účastnila řada extraligových hráčů, ale také našich mládežnických talentů. Každý den probíhaly 2 tréninkové bloky, kde se řešily studie, partie počítačů a další pozice, kde bylo úkolem najít nejlepší pokračování. Kdo má zájem, může ve fotogalerii najít zajímavé příklady smiley.

No a jak vlastně ten víkend dopadl? Pro toto dvojkolo byla nominována v podstatě základní sestava včetně TOP světové špičky Antona Korobova. Sestava byla následující: Korobov Anton, Azarov Sergei, Fedorov Alexei, Rausis Igor, Rojíček Vojtěch, Zwardoň Vojtěch, Veselovský Sergej, Stanislav Jasný a v neděli jsme ještě udělali změnu, když přijel Cyril Ponížil, který vystřídal Sergeje.

V sobotním zápase proti Polabinám tak v podstatě nastoupily proti sobě základní sestavy. Na všech šachovnicích jsme měli ratingové převahy a byli jsme velkými favority, ale ukázat to není tak jednoduché. Po úvodní hodince hry není vůbec nic jasné, na předních šachovnicích máme dokonce výrazně horší čas. Po dalších 2 hodinách hry se však začíná blýskat na lepší časy. Svou extratřídu ukazuje Anton, který svého soupeře přehrává, remízu přidává Sergej, Igor a Vojta Rojíček. Vedeme tedy 2,5:1,5, ale zejména na předních šachovnicích máme velkou převahu. Jen na poslední šachovnici je partie velmi divoká a může skončit jakkoliv. Zanedlouho přidávají vítězství Sergei a Alexei a nakonec také Vojta. Vedeme tedy již 5,5 : 1,5 a jak to dopadne u Standy? Soupeř se pokouší v koncovce zvítězit, ale Standa nakonec zavede partii do finální remízy a potvrzuje tímto naše přesvědčivé vítězství 6:2. Jdeme rychle na oběd a je nutné se připravit na velmi nebezpečného soupeře Pardubice. Měníme ještě sestavu, kde je povolán Cyril, snažíme se udělat maximum pro úspěch v nedělním zápase!

V neděli nastupují Pardubice s velmi kvalitním týmem, 7 velmistry a na poslední šachovnici hrající velmi silný mezinárodní mistr. Přesto jsem však cítil, že máme na to dnes sebrat Pardubicím body a to jsem ještě neměl tušení, jak se bude zápas vyvíjet. Bylo zřejmé, že na zadních šachovnicích nás budou chtít soupeři potrápit a vepředu spíše nepustit do aktivních pozic. Velmi rychle končí remízou partie Antona se Sergejem Movsesjanem a také opakováním tahů u Standy s Lukášem Černouškem. Stav je tedy 1:1, jemnou výhodu vidím u Igora, Sergeie a Cyrila, naopak cítím, že těžké to budou mít oba Vojtové. Co je milé, tak na tento zápas se přicházejí během celého dne podívat mnoho diváků. Za zhruba 2 hodinky se bohužel naplňují mé hodnocení, prohrává Vojta Rojíček a Sergei jen remizuje. Cyril odmítá remízu, ale nakonec tam více nemá. Prohráváme tedy 3:2, Vojta kroutí pozici ze všech stran, ale soupeř odráží všechny taktické triky a nakonec vítězí, prohráváme tedy 4:2 a nevypadá to vůbec dobře. Najednou však přichází na řadu Aleksei, který černými krásně přehrává svého soupeře a vítězí – skvělý výkon v celém víkendu 2b./2! Tak už jen z našeho pohledu 3:4 a Igor hraje věžovou koncovku s Martinem Petrem s pěšcem více, jak to jen skončí… Zhruba po 5 hodinách hry je vidět, že jsou již hráči unavení, ale podle velmistrů je pozice již za Igora vyhraná. Po další půlhodině využívají hráči svůj celkový čas a hraje se v podstatě na bonusu. Igor může zahrát vyhrávající tah, ale bohužel ho nenachází a soupeř nachází cestu do remízy. Je to velká škoda, protože jsme byli tak blízko… Bohužel takový je sport, dnes měly Pardubice ten pověstný kus štěstí. Velmi to zamrzí, ale je třeba jít dále.

Získáváme tedy „jen“ další 3 body do tabulky a nezbývá, než se pokusit bodovat více v dalším únorovém víkendu.

Chci však poděkovat všem hráčům za maximální nasazení, Antonovi a Sergeiovi za tréninky na soustředění a také všem našim fanouškům, kteří nás přišli podpořit jak osobně, tak i fandili při on-line přenosu na dálku. Také děkuji realizačnímu týmu za organizační zajištění.

Tak snad příště wink,

Pavel Benčo