Nejúspěšnější šachová škola v ČR

tht Extraliga družstev - komentář kapitána

O víkendu 7. - 8. února pokračovala 7. a 8. kolem tht Extraliga družstev. Našemu extraligovému týmu to hraje v letošní sezóně poněkud ztuha a právem jsme byli zvědaví a snad i natěšení na lepší výkony. Výsledkově to bylo výborné neb 2x výhra 5,0 - 3,0 (s TŽ Třinec a ŠK Karviná) a zisk šesti bodů potěšil, ale herně to ještě pořád není ono.

 

Jak viděl obě utkání kapitán družstva Pavel Benčo?, přečtěte si komentář.

Komentáře

Ve dnech 7. - 8. 2. proběhlo 7. a 8. kolo Extraligy družstev. Tým Beskydské šachové školy měl zatím průměrnou bilanci, tři vítězství a tři porážky, s čímž nemůžeme být rozhodně spokojeni. O tomto víkendu nás čekali papírově slabší soupeři, ale jak všichni již víme, tak potvrdit roli favorita je někdy složité. Nominováni na oba zápasy byli: Sergei Azarov, Andrey Zhigalko, Aleksei Fedorov, Igor Rausis, Cyril Ponížil, Vojtěch Zwardoň, Sergej Vesselovský a Stanislav Jasný.

V sobotu jsme zajížděli do Třince, což je v podstatě pro náš tým jako domácí utkání a nemuseli jsme již vyrážet jako obvykle na výjezdních utkáních o den dříve. Hrálo se tradičně v kulturním domě, soupeři nastoupili v dobré sestavě a dal se tak očekávat vyrovnaný souboj. Pro hráče byl připraven čaj a káva, ale nebyla k dispozici voda, což však samozřejmě dobrý kapitán vždy zařídí smiley. Po dvou hodinách hry se začíná na několika partiích přiostřovat a hlavně jsou již někteří v podstatě v časové tísni. Za další půlhodiny jsou zde první rezultáty, vítězí bleskově jak Vojta, tak i Igor, jejich oba soupeři prohrávají v beznadějných pozicích na čas. Tak tomu říkám dobrý start, zanedlouho přidává ještě remízu Sergei a Sergej a vedeme tedy 3:1. Ostrá partie probíhá u Alekseie a také Andrey si partii takticky vychutnává. Další remízu přidává Cyril. Bohužel si Aleksei v dobré pozici volí špatný plán a svou partii prohrává, naopak se skvěle orientoval Andrey, který svého soupeře technicky poráží. Standa hraje celou partii v rovině a také tak i partie končí. Vítězíme tedy přesvědčivě 5:3 a to v rekordním čase 3 hodiny a 50 minut, tak rychle to jsem za celou osmiletou historii ještě s týmem nevyhrál. Mohlo to být i trošku lepší, ale hlavní jsou tři body do tabulky, čímž se katapultujeme do první poloviny tabulky, kde máme v plánu zůstat až do konce soutěže wink.

Na společném obědě diskutujeme ještě o partiích a sledujeme sestavu soupeře – Karviné. Po rychlém obědu předstupuji před hráče s vizí na nedělní zápas. Sdělil jsem hráčům, že máme v sezóně zajímavě vypovídající statistiku. Sobotní zápasy vždy vyhrajeme a nedělní vždy prohrajeme. Má filosofie je taková, že když se něco nedaří, je třeba udělat změnu. A já ji mám připravenou, hráči dostávají nové červené klubové dresy – košile a trička, ve kterých půjdeme jako tým v nedělním zápase proti Karviné a to by bylo, aby to nevyšlo angry!

Počasí si s námi zahrává a cesty do Karviné jsou velmi zasněžené, ale po půl hodince dorážíme do hrací místnosti, sundáváme bundy a svetry a probíhají první fota v klubových dresech – je to červená síla, která bude jistě v budoucnu vzbuzovat respekt. Co je velmi milé, tak se Karviná může rovnat dokonce s Novým Borem, má totiž k dispozici hostesku, která po celou dobu vaří hráčům čaj a kávu a dokonce připravila i chlebíčky. Soupeři mění jemně sestavu, ale také na tuto variantu byli hráči připraveni. Tento zápas by měl být lehčí, než s Třincem, ale jak tomu tak už bývá, bylo tomu přesně naopak. Svého soupeře překvapuje v zahájení Cyril, který získávám drtivý časový náskok, Andrey hraje teoretickou divočinu s obětí figury za 3 pěšce, ale jelikož má ve 20 tahu na hodinách 1:36, tak se zřejmě v pozici orientuje a já jsem klidný. Po 3 hodinách končí první partie, kde remizuje Vojta, jako rodilý hráč Karviné to nemohlo dopadnout jinak. Sergei se snaží v minivýhodě v koncovce prorazit, ale soupeř vše ubrání a je z toho další remíza. Naštěstí svou partii dotahuje do vítězného konce Cyril a my tak vedeme 2:1. Další remízu přidává Andrey, tady jsem se obával, ale Andrey mi sdělil, že to byla forsírovaná remíza. V pěkné parádě se ukazuje Sergej, který svého soupeře poráží a vedeme 3,5:1,5 – důležitý bod. Snaží se vyhrát také Igor, ale i ten nakonec jen remizuje, vedeme tedy 4:2, Alexei stojí o trochu lépe, naopak Standa se snaží dát v horší pozici soupeři mat. Hraje se další hodinu, ale Standa přes veškeré snahy musí ve své partii kapitulovat. Stav je tedy 4:3 a dohrává Alexsei, který chce svého soupeře porazit. Svou partii však vede s lehkostí skutečného mistra a ukazuje špičkovou techniku vedoucí až k chycení soupeřovy věžky. Je to opravdová krása šachu, která nám zajišťuje celkové vítězství 5:3. Bylo to skutečné drama, ale opět připisujeme do tabulky další 3 body.

Jsme na samostatném průběžném 5. místě, ale jistě uděláme maximum, abychom ještě zabojovali v posledním březnovém trojkole o medaile.

Děkuji opět všem hráčům za bojovné výkony, všem divákům za podporu a těším se na závěrečné trojkolo.

Pavel Benčo