Nejúspěšnější šachová škola v ČR

tht Extraliga družstev - komentář kapitána

Náš extraligový tým potvrdil o víkendu 27. - 29. března v Turnově úspěšné vystoupení v extraligové sezóně 2014/15 a po výsledcích s Tatranem Litovel 4,0 - 4,0, s 1. ŠK Novoborský 3,0 - 5,0 a Zikudou Turnov 4,5 - 3,5, si zajistil konečné 5. místo. Jak viděl víkendové Finále Extraligy kapitán?!

 

Přečtěte si komentář kapitána družstva Pavla Benča.

Komentáře

Ve dnech 27. – 29. 3. proběhlo v kulturním centru v Turnově finále Extraligy družstev. Beskydská šachová škola má v nejvyšší soutěži již 9 leté zastoupení, po loňském bronzu jsme chtěli také v této sezóně pokukovat po drahých kovech. Je však patrné, že soutěž nabírá každoročně na síle a nesmíte nikoho ze soupeřů podcenit, protože jsou rozdíly v týmech povětšinou minimální.

Cesta do Turnova je zdlouhavá, někteří hráči vyrazili již ve čtvrtek, většina ale až v pátek ráno autem. Setkáváme se na příjemném ubytování, penzionu Na Výšince a vyrážíme na společný oběd, abychom se dobře naladili na utkání proti Litovli. Nic jsme neponechali náhodě, máme k dispozici 9 kvalitních hráčů v podstatě základní sestavy.

V 16hod. začíná dle plánu zápas, soupeři jsou ještě jemně oslabeni a jistě jsme v zápase mírnými favority. Tento den však nebyl nejlepší, Igorovi se po cestě na partii rozlomují (dle jeho slov po 15 letech) brýle. Vidím, že je bez nich v podstatě „slepý“, Alexei mu půjčuje své, ale jeho dioptrie jsou mnohem větší. Co dělat? Vyrážím na náměstí, nacházím optiku a řeším, co se dá okamžitě s 2 kousky brýlí dělat. Sletovat se to dá za 5 dnů, ale partie začíná za 15 minut, po 5 minutách diskuze nacházíme řešení, že zakoupím nové obroučky a sklíčka se vyrobí za 20 minut. Běžím za Igorem a informuji ho, že prvních 20 minut hraje „na slepo“ a pak už bude vše v pořádku. Opravdu přibíhám v 16,25 s novými brýlemi pro Igora a ten může v klidu pokračovat ve své partii, jsem spokojený, že jsou hráči v pohodě. Toto by však jistě udělal každý kapitán yes. Po 2,5hod. hry postupně remizují Vojta Rojíček, Sergej, Sergei a Rafal. Vyhrává však v „šílené“ partii Vojta. Po partii nevím, jestli mu radostí pogratulovat nebo ruku „rozdrtit“, dívat se na něj je pouze pro silnější povahy. Bohužel se nepodařila partie Standovi a ten musí i přes velkou snahu partii vzdát. Je to tedy 3:3 a lépe stojí Igor a u Alexeie je pozice nejasná. Igor však nenachází nejlepší řešení a soupeř se zachraňuje remízou. Poté soupeř od Alexeie vynucuje opakování tahů a nám nezbývá nic lepšího, než celkový zápas doremizovat 4:4. Jistě nejsme s tímto výsledkem spokojeni, ale více jsme nevybojovali. Nezbývá, než si jít rychle odpočinout, zítra nás čeká favorit celé soutěže Nový Bor.

Po vydatné snídani vyrážíme v klubových červených dresech na Nový Bor s cílem vyhrát! Ano, zní to sice šíleně, ale proč ne? Soupeři nic neponechávají náhodě, na prvních 4 šachovnicích jsou hráči s klubu TOP 2700, někteří mají ELO malinko nižší, ale patří mezi světovou elitu. My však nemáme co ztratit a domluvili jsme se, že budeme riskovat. Po 2 hodinách hry se mi pozice líbí u Alexeie a Igora. Zanedlouho Igor černými remizuje a také Rafal přidává remízu. Co je však skvělé, Vojta Zwardoň opět vítězí, vedeme 2:1, paráda, ještě, že jsem mu tu ruku včera „nerozdrtil“ wink. Poté se ubrání tlaku také Sergei a vedeme stále po 3 hodinách hry 2,5:1,5, kdo by to čekal? Poté jsou však naše pozice horší a bude těžké utrhnout další půlku. Bohužel prohrává po slibném zahájení Alexei a také Standa. Brání se statečně i Vojta, ale zanedlouho musí i on kapitulovat. Prohráváme tedy najednou 4,5:2,5 a o zápasu je rozhodnuto. Cyril se bije jako lev a nakonec vybojuje remízu. Prohráváme tedy nakonec 5:3, Nový Bor ukázal svou sílu. Jsem však s výkonem našich spokojený, od celkové remízy jsme nebyli až tak daleko. Po těžkém zápase jsou všichni hráči hladoví, tak vyrážíme na společný oběd a opět se připravovat na partie, tentokráte na domácí Turnov, který se bude chtít jistě doma vytáhnout.

Po prohře s Novým Borem zaujímáme průběžné 5. místo, na kterém bychom rádi zůstali, v případě prohry však můžeme klesnout až na 8. místo a to by nebyla dobrá vizitka, máme tedy dobrou motivaci a jdeme bojovat. Vojta Zwardoň sahá po velmistrovské normě a měl proto velkou motivaci zvítězit v poslední partii, před začátkem utkání se však dozví, že ani výhra mu nebude stačit, škoda. Turnov nastupuje ve velmi silné sestavě a dá se očekávat velmi tuhý souboj, tak to má v posledním kole být. Je to naše 99 utkání v Extralize, jak asi dopadne…? Sleduji zápas s komentátorské místnosti, po 2 hodinách se objevuje na první a druhé šachovnici remíza, říkám si, no co už. Když však přijdu k partiím, tak se vesele hraje, ať žije technika blush. Jako první končí Rafal remízou, po bojovné partii přidává další půlbod Sergej, je to tedy 1:1 a nic není jasné. Opět je divočina u Vojty Zwardoně, tentokráte vše ale také proplulo do poklidného přístavu a je to 1,5:1,5. Agresivně však hraje Sergej, který tvrdě útočí a nakonec pěkně vítězí, a když přidává remízu Igor a zanedlouho potvrzuje výhrou výborné postavení Cyril, vedeme již 4:2. Paráda, tak to snad zvládneme. Bohužel se však neubrání Alexei svému soupeři, který byl nedávno zproštěn viny kvůli možnému použití elektronických přístrojů při partii. Stále vedeme 4:3 a o remízu bojuje Vojta, to je ale drámo. Po 5,5 hod. hry reklamuje Vojta 3x opakovanou pozici, bohužel však chybně a pokračuje se, partie má již téměř 100 tahů, jak to jen dopadne. Vojta bojuje jako lev a po 6 hodinách hry je na šachovnici remíza, skvělé, vítězíme tedy nejtěsněji 4,5:3,5 a končíme na 5. místě.

Tato sezóna byla taková podivná, dařilo se nám s papírově slabšími, naopak se silnějšími jsme v podstatě body nezískali. Musíme tedy v tom příštím 100 zápase zabrat, ať nastartujeme příští sezónu vítězně smiley.

Děkuji všem hráčům za skvělé výkony, realizačnímu týmu za organizační zajištění a divákům a příznivcům BŠŠ za celoroční podporu.

Pavel Benčo