Nejúspěšnější šachová škola v ČR

Topalov poráží BŠŠ 2,5 - 1,5!

V rámci "Novoborské šachové Corridy 2013" se v neděli 22. 9. uskutečnila simultánka s exmistrem světa z roku 2005 Veselinem Topalovem (FIDE ELO 2769). Simultánky se zúčastnili i čtyři členové BŠŠ - Martina Fusková, Natálie Kaňáková , Kristýna Laurincová a Michael Kubík. Naši hráči se snažili, ale jen snaha a bojovnost na mistra světa nestačily a ten vítězí 2,5-1,5 surprise! Na cenné remízy dosáhly - Martina, Natálie a Kristýna - gratulujeme!

Jak viděl vystoupení našich hráčů vedoucí výpravy Pavel Benčo? Přečtěte si komentář.

Komentáře

V neděli 22. 9. se uskutečnila v ČR jedna z nejvýznamnějších společenských šachových akcí roku 2013. V rámci Novoborské šachové Corridy, kde svádí souboj exmistr světa Veselin Topalov s českým velmistrem Viktorem Lázničkou se v neděli o volném dnu uskutečnila simultánka exmistra světa s 21 vyzyvateli. Veselin Topalov je bulharský šachový velmistr, který se stal v r. 2005 mistrem světa a také mužem Bulharska! Je jednou z největší bulharských celebrit a gratuluji pořadatelům z Nového Boru, že dokázali takovou osobnost dostat do ČR.

Ve 14hod. se ve sklářské Krčmě v Lindavě nedaleko Nového Boru uskutečnila simultánka proti pozvaným hráčům, které tvořili talenti z mládežnických kategorií včetně několika medailistů posledního MČR, také pozvaným V.I.P. partnerům a dětem, kde se šachy začínají prosazovat na jejich školách. Bylo velkou ctí, že členové Beskydské šachové školy měli i na této významné akci své zastoupení, za což patří velké poděkování pořadatelům. V posledním období mají výborné výsledky Michael Kubík, Martina Fusková a Natálie Kaňáková a dostali proto možnost zahrát si s hráčem světového kalibru. O víkendu se holky zúčastnily soustředění středočeského kraje, kde byla také Kristýna Laurincová a vytvořila tímto pozici náhradníka, kdyby někdo z přihlášených hráčů nedorazil. A ono to šachové štěstíčko občas přichází a Kristýna dostává také možnost zahrát si simultánku – prostě paráda.

Dorazili jsme zhruba hodinku před začátkem a mohli tak nasávat krásnou atmosféru sklářské krčmy. A proč je to vlastně sklářská krčma? Jak můžete vidět v přiložených fotografiích, v této krčmě se skutečně během dne pracuje na výrobě skleněných výrobků jako jsou vázy, sklenice, šperky a další. V průběhu partií tedy 2 profesionální skláři v poklidu pracovali na další zakázce jako by se nechumelilo. Šachovnice byly tedy doslova v plamenech nejen nad těžkými pozicemi hráčů, kteří žhavili mozky, aby urvali alespoň remízu, ale také teplem sálajícím ze sklářské pece, kde teplota převyšovala 1200°C! Pro hráče byl připraven výborný servis, kdy si díky hostesce mohli objednávat cokoliv k pití, samozřejmě jsem dohlížel, aby tam nebylo něco, co mohlo našim hráčům zmást myšlenky wink.

Simultánka probíhala klasickým způsobem, exmistr světa měl všude bílé figury a chodil dokola, když přišel k hráči, tak ten musel provést tah. Po hodině hry se všichni naši 4 borci drželi a já osobně neviděl žádnou převahu exmistra světa. Zhruba po další hodině končí první partie a poté také naši talenti, po boji končí remízou partie Martiny a Natálie. Po skončení si ještě našel Veselin Topalov chvilku, aby s děvčaty rozebral důležité momenty. Zanedlouho končí také Michael, který však musel kapitulovat, jistě to byl pro něj ale úžasný zážitek. A co ta Kristýna? Končí mezi posledními a ve vyrovnané koncovce si také ona vybojovala remízu. Z 21 partií povolil Veselin celkem 5 remíz – 4 slečnám a jednomu hráči z Nového Boru. Ihned po skončení nazvali „Topu“ gentlemanem, ale on odpověděl, že tomu tak není, že v tento den hrály ženy skutečně lépe, než muži, nicméně je to jistě gentleman smiley.

Po skončení partií se s námi Veselin Topalov ochotně fotografoval a ukázal, že je to skutečná osobnost po všech stránkách. Simultánka je především společenskou záležitostí a jde zde hlavně o nezapomenutelný zážitek, který si jistě odnesli všichni účastníci. Pro doprovody byla ještě připravena exkurze místní sklárny, kde bylo možné vidět unikátní kousky Bořka Šípka, které putují do celého světa jako váza pro Micky Jeggra, trofej letošní Tour de France či ceny Thálie a další. V průběhu a po skončení partií si mohli ať už samotní hráči či doprovodné osoby vyrobit svůj půllitr, čemuž nešlo odolat.

Bylo to úžasné, nezapomenutelné odpoledne a nezbývá, než pořadatelům z Nového Boru ještě jednou poděkovat za pozvání.