Nejúspěšnější šachová škola v ČR

Vítězství BŠŠ v Liptovském Mikuláši - hodnocení trenéra

Ve dnech 4. - 6. září se v Liptovském Mikuláši konal vzájemný zápas šestičlenných družstev  mezi Liptovskou šachovou školou a Beskydskou šachovou školou, který skončil dvojnásobným úspěchem našich šachistů.

 

A jak hodnotí předvedený výkon trenér Zdeněk Holeksa? Přečtěte si komentář.

Komentáře

O prvním víkendu nového školního roku jsme vyrazili na 1. zápas Liptovská šachová škola proti Beskydské šachové škole. Tento tréninkový zápas může přinést velice zajímavou konfrontaci českého a slovenského mládežnického šachu a našim dětem přináší možnost zahrát si těžké partie se soupeři, se kterými se nemají možnost potkávat tak často.

Zápas se hrál ve dvou různých výkonnostních kategoriích, a to v kategorii 1500 – 1900 a v kategorii do 1600. V obou těchto zápasech jsme měli ratingovou výhodu a tudíž jsme byli favority celého utkání. V silnější kategorii naše barvy hájili: Zuzana Gřesová, Kristýna Laurincová, Radek Halamíček, Adam Frank, Lucian Vantuch a Marek Miča. V kategorii do 1600 to byli tito hráči: Filip Haška, Lukáš Odstrčil, Petr David Lanča, Michal Gřes, Ondra Szkandera a Matyáš Kaňák.

Zápas vyšší kategorie byl pro mě až překvapivě velmi vyrovnaný. Soupeři předvedli velmi bojovný výkon a málokdy prohrávali horší pozice dokonce je dokázali i přetáčet. Konečná bilance 2(výhry):3(remízy):1(prohra) nás v tom jen utvrzuje. Na skóre jsme vyhráli 20:16, což je rozdíl 2 partií.

Zápas nižší kategorie byl v režii naší sestavy, ale i tak přišla v posledním kole poněkud slabší chvilka a zápasová prohra. Celková bilance 4:1:1 je jednoznačná. 26,5 – 9,5 je skóre zápasu. Tady je výsledek velice dobrý, i když převaha u některých našich hráčů byla značná.

 

K jednotlivým hráčům pár slov.
Zuzana Gřesová
Nepovedla se jí jedna partii. Jinak odehrála zápas kvalitně.

Kristýna Laurincová
I Kika odehrála spolehlivě celý zápas. Chtělo by to ale někdy přitlačit.

Radek Halamíček
To je chlap na zabití, ale na šachovnici to v celku šlo. Musí ovšem zabrat, protože měl i hodně štěstí. Chtěl zabojovat v 1. kole a to ho stálo ještě půlku navíc.

Adam Frank
Adamovi buďto ujíždí vlak, nebo bude muset změnit přístup k partiím. Herně to sice není špatné, ale nadějné pozice mu unikají pod rukama.

Lucian Vantuch
Tady si myslím, že Lucian nenašel na tento zápas vnitřní motivaci a přišlo mi, že dost partií bylo odehráno jen na půl plynu.

Marek Miča
Marek byl možná ještě unavený z MEU, nebo mu to prostě nešlo podle představ. Nevybíral úplně nejlepší plány a to ho stálo nějaký ten bodík.

Filip Haška
Filip měl asi největšího soupeře  sám v sobě, a to v jeho schopnosti soupeře podcenit po zisku vyhrané pozice. Tentokrát to byl vyspělý výkon, který je příslibem do dalších bojů.

Lukáš Odstrčil
Jeho hra je spíše poklidného charakteru a trpělivě čeká na chybu soupeře. Což se mu jednou nevyplatilo.

Petr David Lanča
Petr má šachy velmi rád a toto léto vycestoval na více turnajů. Herní praxí zlepšil svůj herní projev a bylo vidět, že více hlídá svého krále. Jedna partie se mu nepovedla.

Michal Gřes
Míša odehrál celý zápas s velkou fantazií a na jeho šachovnici to vřelo. Kdyby to bylo podpořeno kvalitnějším propočtem, pak by to bylo ještě lepší.

Ondřej Szkandera
V jeho partiích se opakoval dost často jeden motiv zisku. Snad pokaždé dokázal získat pěšce či i něco více. Je vidět, že se s realizací menší výhody musel prát více než by bylo třeba.

Matyáš Kaňák
Vzali jsme s sebou benjamínka. Posbíral zkušenosti, odehrál partie na FIDE rating. Trošičku chyběla výdrž při soustředění na celou partii. Při delší partii přicházely chyby. Maty nezklamal a doufejme, že si nasbírané vědomosti a zkušenosti brzo prodá.

Vezmeme-li v úvahu, že takovýto zápas měly děti více méně za odměnu, tak bylo vidět, že někteří si takové příležitosti váží více a jiní méně, a to se samozřejmě projeví při nominaci na další podobné akce.

Na další podobné utkání se těší Zdeněk Holeksa.