Nejúspěšnější šachová škola v ČR

Zdeněk Holeksa hodnotí 2.den - Přeboru Moravy mládeže 2012

Dobrý podvečer.

Druhý den nám začal už v 7 hodin. Pořadatelé nastavili začátky kol na 8 hodinu. Pro některé to mohlo být těžší vstávání, ale děti se s tím popraly na jedničku. Ve 3. kole jsme získali zatím nejvíce bodů. Těch pár proher byla škoda, ale nejde vyhrát všechno. Filip Haška hrál s Dankem a i přes velké šance, které mu svou nepozorností Danek nabídl, tak prohrál. Klára se dostala do pozice, která ji nesedí a Šimon se v zajímavé pozici špatně bránil. Tondu v rozhodujících chvílích rozbolela hlava a na kvalitě hry to bylo poznat. Ondra hrál moc rychle a hlavně velmi špatně. Honza stejně jako v prvním kole hrál pěkné šachy, ale zase přišly rozhodující chyby po hodině a půl hry. 3 remízy Martina hrála dlouho, ale vyhrát se jí nepodařilo. David všemožně obskakoval pozici svými 2 jezdci, ale soupeře neuskákal. Remízy může nejvíce litovat Radek, který černými svého soupeře doslova mačkal i přes nepřesnosti. Remízu Radek vzal v pozici, kdy spočítal pokračování, kde ztratí pěšce. Jenže varianta měla ještě pokračování s vyhranou pozicí pro Radka.  Zbytek vyhrál a tak, už nikdo nemá nulu v kolonce bodů.

Mezi koly někteří využili i přes ne úplně příjemné počasí možnosti procházky po okolí. Jiní zůstali u ping pongu. Ve 4. kole jsme vyrazili dobývat online šachovnice. Kromě kategorie do 14 let jsme měli zastoupení na ve všech zbylých kategoriích. Jako první z našich na onlinu dohrál Danek. Škoda jeho přehlédnutí. Mohla z toho být krásná ostrá partie. Radek soupeř přejel celkem pěkně. Zuzka nedala soupeři čuchnout a pěknou trpělivou hrou vyhrála. Míša odehrál velice těžkou a zajímavou partii, kterou nezvládl dotáhnout ke svojí spokojenosti. Kristýnka hrála se soupeřem Radka z 3. kola. Stejně proti Radkovi nehrál nejaktivnější tahy a po druhé už štěstí neměl a Kristýnka už má 3,5. Kromě Filipa Walka vyhráli všichni do 10 let. Ondra Nytra dokonce odehrál úspěšně dlouhou partii a bylo vidět že, když jde do tuhého, tak i on se umí zamyslet a hned mohl pumpující pěstičkou slavit třetí bod. Ve 12 kromě Zuzky a Danka bojují ještě Filip Haška, Dalibor, Petr a Šimon. Filip se po prohře oklepal a výhrou se zařadil mezi 3 bodové. Dalibor bojoval do poslední chvíle a i přes oběť figury v koncovce se soupeř dokázal ubránit a remizovat. Petr se svými vlastními slovy ohodnotil: „Hrál jsem strašně špatně“. Šimon bohužel znovu prohrál. Ve 14 zvedli hlavu David a Tonda. Patrik raději dal za půl, když tušil problémy. Matěj po včerejšku rozjel figurky směr soupeřova polovina. Ráno soupeře přejel, odpoledne bohužel přepálil start a na konci partie byl rád za nabídku remízy. V nejstarší kategorii Martina zaznamenala svou první výhru. Filip bohužel prohrál a Klára zbaběle vybrala bílými remízovou variantu a tak kýženého výsledku i přes problémy dosáhla.

Jsem rád, že po dnešku už máme mezi sebou jen úspěšné šachisty. Postupem turnaje je poznávat, že důležitost turnaje je veliká. Nervozita v předsálí už je i viditelná a naše skupinka rodičů se potí i za své děti (ono to bude spíš tím, že je v hotelu přetopeno wink). Zítra nás čeká poslední den, kdy se dá zaváhat a pak vývoj turnaje ještě otočit.

Na soupeře jsme připraveni a radosti ze hry nám neubylo. Držte dětem palce.

S pozdravem z Jeseníků, Zdeněk Holeksa