Nejúspěšnější šachová škola v ČR

Zdeněk Holeksa hodnotí 3.den - Přeboru Moravy mládeže 2012

Zdravím rodiče a fanoušky.

Dnešní den rozdělil pole na ty, kteří budou bojovat o postup na Mistrovství ČR a na ty, kdo už budou hrát své partie jen pro radost. Po bodově povedeném pátém kole přišlo 6 kolo ve znamení nevyužitých šancí.

Dovolím si rozdělit naši výpravu na dvě skupiny. Děvčata mají postup na Mistrovství zajištěn automaticky a k nim přiřadíme Peťu Gnojka, kterého uvidíme na Mistrovství ČR v kategorii do 10 let. Druhá skupina bojuje o postupy.

Začněme dívčí skupinou. Petr znovu ráno nedal soupeři šanci a odpoledne zase kapituloval. Martina ráno vyhrála, aby odpoledne napodobila Petra. Klárka předvedla dnes dvakrát nemastný neslaný výkon a dvakrát remizovala. Bohužel Zuzka s Kristýnkou utrpěly dvě prohry. Obě dvě naprosto stejným způsobem. Možná se ukázala únava, ale po první partii, kde jste jejich tuhý odpor mohli sledovat na online šachovnicích, tak druhá partie skončila prakticky po půl hodině. Dívčí skupina s Petrem dnes uhrála jen 3 body z 10 možných.

Pojďme k borcům, co bojují o postup. Bohužel už můžeme po dnešním dnu odepsat z boje o postup Filipa Walka, Ondru Maléře a Šimona Géryka. Kluci se nedokázali zvednout a jejich neduhy ve hře je odkázali na sbírání zkušeností do příštího roku. Kluci jsou v kategoriích mladšími a pro příští rok v ní zůstanou. Doufejme, že srovnání s moravskoslezskou konkurencí jim vlije motivaci do žil a hlav a budou na sobě pracovat. Bohužel nám vznikla i velká skupina dětí, která musí z posledních 3 kol vybojovat všechny 3 body, aby si zachovali možnost na proniknutí do prvních 8 a tím si zajistit postup. Začněme jednotlivě od nejmenší kategorie. Honza Marciňa dneska ráno přejel soupeře kvalitním výkonem a odpoledne proti bílými předvedl velice dobrý výkon. Bohužel v rozhodujících chvílích nevybral párkrát nejlepší pokračování a z nádherné partie se stala černá můra. Honza má bojového ducha a věřím, že dokud bude šance, tak boj o postup nevzdá. Druhým, který musí pro zajištění místa mezi postupující 100% bodovat je Ondra Nytra. Ráno podlehl lepšímu soupeři. Odpoledne, ale zabral a soupeře přehrál. K jeho škodě nedokázal udržet pozornost až do konce a ztratil dámu a tím i partii. Do 14 let úděl 3 vítězství má před sebou Tonda Plšek. Tonda doplatil na těžký los a dnes vybojoval jen půl bodu. Uvidíme s jakým odhodláním zasedne za šachovnice zítra. V nejstarší kategorii Filip Kaňák bohužel nedokáže porazit elově lepšího soupeře, a proto je jen na padesátí procentech. Z Filipa je cítit odhodlání se poprat o postup. Doufejme, že ho dokáže předvést i kvalitou na šachovnici.

Zůstalo nám 9 hráčům, kteří se brousí zuby na postup. Nejtěžší pozici má se 3,5 body ze spodní části tabulky finišující Matěj Kuchař. Jemu možná ani 6 bodů nebude muset stačit na postup. Na druhou stranu po ranní utrpěné výhře konečně předvedl šachy jeho kvalit a uvidíme co radost a nadšení udělá v posledních třech kolech. Se 4 body mají dobrou pozici v 10ti leté kategorii 6letý Ríša Stalmach a Marek Miča. Nikdo bychom netypovali tyhle dva jako adepty postupu. Zvláště, když oba dva po prvních dvou kolech měli 0 bodů. Je vidět, že se potřebovali rozkoukat a teď jedou jako stroje. Jsem zvědav, jak se poperou s čím dál tím těžšími soupeři. Ve dvanáctkách mají 4 body Filip Haška a Danek Židek. Filip hraje se Zuzkou a bude mít asi těžší cestu k pátému bodu, ale Filip předvádí asi nejhezčí šachy z naší výpravy, tak uvidíme. Ve čtrnáctkách se dobře drží David Šigut a jeho odhodlání uspět nelze podceňovat. 4,5 bodu mají Dalibor Kudělásek a Patrik Štěpán. Oba k tomuto bodovému zisku došli svou cestu. Kdežto Dalibor dneska zapnul a na soupeře vyrukoval agresivní hrou s cílem soupeře rozebrat za každou cenu, a uhrál dva body. Patrik svou trpělivou hrou napodobil svůj výsledek z obou předešlých dnů, kdy uhrál bod a půl denně. Zůstali  nám naši dva lídři. Radek Halamíček má 5 bodů při dvou remízách, kdy bych jeho výkony ohodnotil jako agresivní hru s hlídanou mírou rizika. Míša stejný počet bodů získal tvrdou prací a soustavným tlakem na soupeře, kdy se jednou holt spletl.

Nadchází nejtěžší den celého Mistrovství. V mých očích bych se odvážil ho označit jako "den D". Protože opravdu se těším, až uvidím nesmlouvavý boj na šachovnicích, kde už nebude rozhodovat jen kvalita, ale bude se počítat i únava nasbíraná za dosavadní 3 dny.

Držte palce našim svěřencům. Jen doufám, že nejsou tak unavení jako já.

Zdeněk Holeksa vám přeje dobrou nocccccccccc