Nejúspěšnější šachová škola v ČR

Zdeněk Holeksa hodnotí 4.den - Přeboru Moravy mládeže 2012

Posílám pozdravy ze slzavého údolí.

Sice nám tady dopoledne i pršelo a od odpoledne nám tady klesla teplota pod nulo a déšť se změnil v sníh, ale o slzavém údolí píšu bohužel z jiného důvodu.

Začněme znovu od děvčat Marťa remizovala a odpoledne už s přehledem vyhrála, Klára dopoledne zkoušela soupeře, dokud to šlo, ale víc jak remízu nezískala. V odpoledním kole byl soupeř nad její síly.  Zuzka ráno obrala o bod Filipa Hašku po dlouhé partii a  odpoledne ubránila horší pozici. Kristýnka dvakrát vyhrála. Dopoledne i přes zaváhání v realizaci převahy a odpoledne po souboji 2 děvčat, které se navzájem bojí jedna druhé. Dá se říct, že Kristýnka udělala předposlední chybu. Pokračujme chlapci, co už neměli šanci bojovat o postup. Petr prohrál velmi snadně dopoledne, aby odpoledne svou hru vylepšil a získal už 4 bod. Šimon také prohrál dopoledne a odpoledne vyhrál. Filip Walek vyhrál tím, že jeho soupeř ráno ani nepřišel a odpoledne vítězství zaznamenal už na šachovnici. Ondra Maléř vyhrál ráno a odpoledne prohrál.

Ze skupiny hráčů s nutností vyhrát všechny tři partie a vybojovat 6 bodů se z našich 4 borců povedlo dvakrát vyhrát jen Ondrovi Nytrovi. Ráno to bylo o nervy, ale odpoledne už to byl zajímavý výkon, který si 5. bod zasloužil. Bohužel Filip Kaňák ani Tonda Plšek ráno nevyšli ze zahájení dobře a remíza byla spíš vybojovaná. Odpoledne Filip hrál černými na výhru příliš riskantně a partii přepálil. Tonda v přípravě přehodil tahy a z malé výhody se stala jen mikroskopická a i proto radši dal za remízu a šel si lehnout s bolestí hlavy. Poslední z této čtveřice Honza Marciňa ráno přesvědčivě vyhrál, aby svou naději prohospodařil nejhorším výkonem na turnaji proti Ríšovi.

Pojďme ke skupině 10 borců bojujících o postup. Dalibor Kudělásek a Filip Haška prožili černý den. Oba prohráli své obě partie. Každý ale jiným způsobem. Dalibor snad nechal hlavu v posteli a předvedl velice špatný výkon v obou partiích. Zvlášť v druhém dnešním kole to nebyly ani šachy. Filip dneska odehrál dvě těžké partie a jedinou útěchou mu může být, že jeho výkon dává tušit velký pokrok v jeho hře. Jen je  třeba tyto partie dotáhnout do úspěšného konce. Zůstaneme v kategorii do dvanácti let, kde nám zbývá Danek Židek. Ráno byl soupeř slabší a ve chvíli, kdy mu došly aktivní tahy dopředu, tak odevzdal figuru a Danek vyhrál. Odpoledne Danek udělal chybu v propočtu a ztratil pěšce. Po té bojoval na sto procent, ale na záchranu partie už to nestačilo. V 16 leté kategorii svou roli potvrdil Míša Kubík a i díky zaváhání konkurentů před posledním kolem má zajištěný postup a okupuje první pozici v pořadí. V kategorii do 14 let jsme měli ve hře hned 3 bojující o postup. Matěj Kuchař ráno v klidu přehrál svého soupeře a odpoledne měl černé figury. Bohužel ve složité pozice, kdy se bránil, spočítal velmi mizerně dlouhou variantu. Při správné a trpělivé obraně mohl usilovat o důležitou výhru. Takto jeho šance na postup skončily v předposledním kole. David Šigut v ranní partii ukázal svou sílu a touhu postoupit a soupeř neměl šanci. V 8. kole to naopak byl David, kdo si ani neškrtl. Výhra by mohla stačit na postup a tak bude David bojovat. Patrik Štěpán „jen“ dvakrát remizoval. Zítra nesmí prohrát a jeho šance jsou veliké. Nakonec jsem si nechal nejmladší kategorii. Radek dneska 2 remízami udržel dobrou pozici a snad mu už postup neuteče. Marek Miča ráno prohrál. Soupeř byl holt lepší a nedalo se nic dělat. Odpoledne, ale znovu zapnul a vyhrál. Ríša ráno nevyužil šance a jen remizoval, aby obral o možnost bojovat o postup odpoledne Honzu. V posledním kole budou o postup bojovat ještě David Šigut, Patrik Štěpán, Daniel Židek, Radek Halamíček, Richard Stalmach a ve vzájemném souboji Ondřej Nytra a Marek Miča.

Jak jsem psal v oslovení na začátku, dnes ukáplo i pár slz většinou z lítostí nad promarněnými šancemi, ale taky i nad nefér chováním soupeřů a dokonce i od bolesti. Přece jenom už jsme tu čtyři dny a děti už se svojí kázní trochu polevují. Nakonec  co by to byl za turnaj, kdyby nevyrašila ani jedna boulewink, i přes to si děti zaslouží pochvalu za to, jakým způsobem se na Mistrovství chovají a jakým způsobem reprezentují Beskydskou šachovou školu.

Zítra budeme sledovat hlavně boje o postup. Rozhodovat se však bude i o nejlepších dívkách v kategoriích a i zde je o drama postaráno v každé z nich.

Ze zasněžených Koutů Zdeněk Holeksa