Nejúspěšnější šachová škola v ČR

Otevřený šachový turnaj - 10. kolo

V úterý 9. dubna bylo odehráno 10. kolo již 26. "Otevřeného šachového turnaje" se zápočtem na FIDE ELO. K předposlednímu kolu se dostavilo 42hráčů.

 

 

 

 

 

Průběžné pořadí po 10. kole: 1. místo Jan Chlebek, 2. místo Serhii Lytviak, 3. místo Matyáš Trojan, kategorii hráčů s 1 bodovou bonifikací vede Václav Vyvial, následovaný Pavolem Carbolem a Hynkem Létalem, mezi hráči bez bonifikace jsou na medailových pozicích Jan Kožušník, Lukáš Bílek a Klára Václavková.

Komentáře

Vážení přátelé šachové hry.

Dne 9.4. se odehrály partie 10., tedy předposledního kola tohoto cyklu. Vzhledem k velikonočním svátkům jsme museli uzavřít výsledky partií řádných kol i dohrávek již 27.3., což současně znamená, že po tomto datu mohou jednotliví hráči vymazat své absence již jen maximálně jednou dohrávkovou partií, které navíc musely být odehrány do zahájení dnešního předposledního kola. Aktivita byla poměrně vysoká, když řada hráčů se opravdu snažila do poslední chvíle připsat nějaký ten bod v zájmu boje o 14 vypsaných finančních cen. Takže nejprve, co se událo v dohrávkách:

Kaňák

Růčka

 1 - 0 

 

Kožušník

Václavková

 1 - 0 

Turek

Surma Š.

0 - 1

 

Trojan

Chlebek

1/2

Bebek

Mužík M.

 1 - 0 

 

Lytviak

Čempel

 1 - 0 

Lonská

Hrčková

0 - 1

 

Prusková

Tarielashvili

0 - 1

Václavková

Kaňák

 1 - 0 

 

Hamerníková

Mužík D.

 1 - 0 

 

Odehraných 10 duelů je úctyhodných, přesto je s podivem, že hned několik jedinců, kteří mohli ve svých bonifikačních skupinách zabojovat o mety nejvyšší, se do dohrávek nezapojili?  Přitom je známo, že hráči, kteří „nestihnou“ odehrát plný počet partií, tak jen velmi těžko mohou bojovat o čelní pozice, které jsou na závěr vyhodnoceny v konečném pořadí, a kterým jsou připsány i příslušné finanční ceny….

Nyní již dohrávky propozice turnaje nedovolují, když výjimky pro jasně nasazované dvojice by měli odsouhlasit i další hráči z čela jednotlivých bonifikačních skupin.

 

Přejděme k výsledkům 10. kola:

Kubala

Chlebek

0 - 1

 

Šuta

Hutyra

1/2

 

Bílek F.

Tarielashvili

 1 - 0 

Lytviak

Trojan

1/2

 

Buček

Lacková Luc.

0 - 1

 

Mužík D.

Mattivi

 1 - 0 

Vančáková

Osina

 1 - 0 

 

Bělocký

Lavrišin

 1 - 0 

 

Růčka

Surma M. jun.

0 - 1

Macíček

Surma M. sen.

 1 - 0 

 

Václavková

Kožušník

0 - 1

 

Flídr

Hamerníková

0 - 1

Saforek

Lacková Lud.

1/2

 

Surma Š.

Bílek L.

0 - 1

 

Novák

Bebek

1/2

Kacíř

Čempel

 1 - 0 

 

Kaňák

Boháč

1/2

 

Prusková

Mužík M.

 1 - 0 

Nikitenko

Zmelty

0 - 1

 

Hlaváček

Garčic

 1 - 0 

 

Hrčková

Bužek

 1 - 0 

 

Poprvé byli hráči nasazováni výhradně proti soupeřům se stejnou bonifikací (mimo liché, tedy přesuvné hráče). Od této chvíle je startovní pole rozděleno do tří turnajových skupin. K bojům o pořadí se sešlo poměrně slušných 42 hráčů, ale i zde překvapují absence těch, kteří byli ještě ve hře o finanční ceny?

            Minulé úterý jsme si dali přestávku, protože předtím byly velikonoční svátky a hlavně řada účastníků turnaje bojovala v partiích Turnaje šachových nadějí a Turnaje Pobeskydí. Nyní máme před sebou již jen poslední kolo soutěže, takže okruh hráčů bojujících o některou z vypsaných cen se značně zúžil.

            V tuto chvíli již budu komentovat jen vývoj tří oddělených turnajů, když každá bonifikační skupina hraje poslední dvě kola již jen tak zvaně „mezi svými“ – aby boj o ceny byl maximálně korektní.

Jasným absolutním vítězem je již nyní Jan Chlebek, který zvítězil nad „dotírajícím“ Karlem Kubalou. I když na samostatné druhé místo se probojoval Serhii Lytviak, stále jsou reálně v boji o některou z cen ještě další čtyři hráči.

Bonifikační skupina s plus 1 nasazovacím bodem má vyjasněno, že do cen se dostanou aktuální lídři skupiny – Václav Vyvial a Pavel Carbol. Vzhledem k tomu, že na některou z cen mohou dosáhnout hráči, kteří budou mít v konečné tabulce 7 (možná i 6,5) bodů (včetně toho nasazovacího), může o ceny bojovat před posledním kolem ještě 9 hráčů!!

V nejnižší bonifikační skupině již také máme rozhodnuto o vítězi. Je to Jan Kožušník s dvoubodovým náskokem před Bílkem Lukášem a o půl bodu zpět je nyní Klára Václavková. Pro tuto skupinu jsme však vypsali 5 cen, což znamená, že by podle pomocného hodnocení se na cenách mohli umístit i hráči se šestibodovým ziskem – takže o ceny bude ještě bojovat 11 hráčů!! Výsledek Jana Kožušníka je již nyní o to cennější, že za celý turnaj neprohrál ani jedinou partii – a to měl za soupeře i 3 hráče z „elitní“ desítky, proti kterým si připsal 2 body ze tří partií!!

I tím je náš turnaj zajímavý, protože 1 kolo před koncem ještě může pomýšlet 26 hráčů (plná polovina !!) z 52 bojovat o některou z finančních cen (z celkově zapojených 56 hráčů jsem odečetl 2 dlouhodobě nemocné a také 2 nyní nastoupivší tak zvaně „na zkoušku“) ! U těch hráčů „na zkoušku“ stojí za zmínku zapojení Anny Hrčkové, která odehrála sice jen 3 partie – ale má 100 % bodový zisk !!

Většina z čtenářů komentářů k turnaji ví, že k 1. březnu 2024 došlo k významné změně u výpočtové základny osobních koeficientů hráčů – FIDE ELO. Místo dřívější nejnižší úrovně 1000 bodů se dolní hranice zvýšila na 1400 FELO bodů a to mělo dopad na jednorázové zvýšení osobních koeficientů pro všechny hráče s předchozím osobním koeficientem do hodnoty 2000. Nové „usazení“ výkonnostních osobních koeficientů si asi nějaký měsíc vyžádá. Nicméně první aproximace nastala již k 1.4., kdy vyšlo nové FELO se započtením výsledků jednotlivých hráčů za měsíc březen. Každý z účastníků našeho turnaje měl v březnu nějakého hodnoceného soupeře, což znamená, že i u nich došlo ke korekcím osobních koeficientů. Celkem logicky je počet hráčů s nárůstem (24) podobný, jako počet hráčů s poklesem (23). Nedá se to sice srovnávat, ale průměr prvních 10 hráčů podle FELO dosáhnul rekordní hodnoty 1890, když dosavadní maximum bylo 1881 na podzim 2018. Výrazně se nám zvýšil počet hráčů s osobním koeficientem nad 1900, kterých je nyní 5! a další 4 hráči jsou nad 1800. Zde je zřejmé, že do podzimního cyklu turnaje, bude mít několik ze současných účastníků své FELO nad 2000, což je příznivou zprávou pro náš turnaj, když se účast v turnaji stane zajímavou i pro hráče s osobním koeficientem kolem 2100!!

Nyní máme před sebou již jen poslední kolo. Poté přijde jeho vyhodnocení. Na mnohé účastníky čeká řada účastí v letních turnajích – a poté již od úterý 10. září připravujeme náš 27. Otevřený šachový turnaj, ke kterému vás již nyní srdečně zvu.

             

Další informace naleznete na www.chessfm.cz.

Karel Kubala