Nejúspěšnější šachová škola v ČR

Otevřený šachový turnaj - výsledky dohrávek

V úterý 26. března bylo vyhrazeno posledním již 26. "Otevřeného šachového turnaje" se zápočtem na FIDE ELO. Za šachovnice usedlo 24 hráčů, kteří si potřebovali spravit své zápasové "manko".

 

 

 

Průběžné pořadí po dohrávkách: 1. místo Jan Chlebek, 2. místo Karel Kubala, 3. místo Jaromír Osina, kategorii hráčů s 1 bodovou bonifikací vede Pavel Carbol, mezi hráči bez bonifikace je v čele Jan Kožušník.

Komentáře

Vážení přátelé šachové hry.

Dne 26.3. byl na pořadu turnaje poslední dohrávkový termín. Zúčastněných 12 dvojic svědčí o dost vysoké aktivitě hráčů v boji o konečné umístění v turnaji. Účastníkům je známo, že pro poslední 2 kola již bude startovní pole rozděleno do 3 oddělených turnajů, což praktikujeme již několik let v zájmu o co nejkorektnějšího boje o 14 vypsaných  finančních cen. Bojuje se o dvakrát 4 ceny pro horní dvě bonifikační skupiny. Pro skupinu hráčů bez nasazovacího bodu je připraveno 5 cen + jedna pro hráče, který do turnaje nastoupil bez FIDE ELO a nebude umístěn na vyšším místě tabulky, kde by získával lepší cenu.

Dohrávky jsou ještě možné do zahájení 10. kola dne 9.4., přičemž k dispozici je v dubnu již jen  jeden termín k umístění dalších dohrávkových partií. Také zopakuji, že se Již vyžaduje přísné dodržování pravidel vypsaných pro dohrávky. Přípustné jsou dohrávkové dvojice, které jsou na startovní listině plus mínus 3 pozice, nebo v aktuální tabulce mají plus mínus 1 bod (počítáno včetně nasazovacích bodů).

Přínosem pro turnaj je do budoucna účast nových dvou hráčů, kteří se teprve až nyní zapojili tak zvaně „na zkoušku“. Tím současně posouvají rekord v počtu zapojených hráčů na 56 účastníků!!

 

Nejprve se podívejme na výsledky v jednotlivých duelech:

Carbol

Vyvial

0 - 1

 

Surma Š.

Flídr

 1 - 0 

 

Saforek

Kacíř

 1 - 0 

Zmelty

Bílek F.

 1 - 0 

 

Kaplanová

Hrčková

0 - 1

 

Vančáková

Čempel

1/2

Bílek L.

Nikitenko

0 - 1

 

Turek

Bebek

 1 - 0 

 

Václavková

Prusková

1/2

Hutyra

Martikán

1/2

 

Mattivi

Růčka

1/2

 

Hamerníková

Václavek

0 - 1

 

Je samozřejmé, že dohrávkové partie „narovnávají“ reálné pořadí v postupové tabulce. V tradičním tabulkovém souboru jsou poprvé v tomto cyklu hráči rozdělení do samostatných skupin podle nasazovacích bodů a nasazování bude prováděno výhradně jen mezi nimi.

Ač nás od konce turnaje dělí jen 2 kola,  tak situace v pořadí nejvyšší bonifikační skupiny je stále nepřehledná. Samozřejmě, že to je způsobeno také tím, že je ještě dost velký počet hráčů, kteří případnými body z dohrávek se mohou v pořadí posunout výše. Nyní se zdá být pořadí přehledné 1. Jan Chlebek 8,5, 2. Karel Kubala 8, 3. Jaromír Osina 7,5 bodů. Přesto o 4 vypsané ceny může ještě stále bojovat 11 ze 13 hráčů této skupiny !!

Trochu jasnější se jeví boj o čelo ve střední bonifikační skupině. V odvetné partii zvítězil Václav Vyvial nad Pavlem Carbolem – a zdá se být, že oba zaujmou pozice na prvních dvou místech této skupiny. Výsledek jejich partie zatím není do tabulek zanesen. Přes zákaz předehrávek a dohrávek po 9. kole, bylo vyhověno V.Vyvialovi předehrát partii s P.Carbolem. (Pro nasazení v 10. kole vycházeli tito hráči jako jednoznačná dvojice a proto bylo této předehrávce vyhověno.) Samostatně třetím v pořadí je Hynek Létal, ale v boji o 4 ceny pro tuto skupinu může také stále ještě pomýšlet 11 ze 13 hráčů !!

Ve skupině hráčů nejnižší bonifikační skupiny je boj o ceny také ještě velmi zajímavý. Máme sice výrazného vedoucího Jana Kožušníka (navíc s rezervou jedné neodehrané partie) a o bod zpět je v tuto chvíli Lukáš Bílek. Dále však je velké pole hráčů s minimálními bodovými rozdíly – a podle mne mohou teoreticky ještě hráči až do 20. místa pomýšlet na některou z pěti vypsaných cen !!

I tím je náš turnaj zajímavý, protože 2 kola před koncem ještě může pomýšlet 42 hráčů z 52 bojovat o některou z finančních cen (z celkově zapojených 56 hráčů jsem odečetl 2 dlouhodobě nemocné a také 2 nyní nastoupivší tak zvaně „na zkoušku“) !

Vzhledem ke konání turnaje Pobeskydí a Turnaje šachových nadějí, které se budou hrát o Velikonocích (od tohoto čtvrtka do pondělí), máme v rozpisu turnaje vynechán termín v úterý 2.4. Tím se také prodlužuje doba k možným dohrávkám scházejících partií a předposlední 10. kolo je naplánováno až na úterý 9.4.

Otevřenost našeho turnaje umožňuje vstup do turnaje kdykoliv. Nyní to již může být zajímavé jen pro začínající hráče, kterým umožňujeme vstup do turnaje tak zvaně „na zkoušku“ bez placení vkladu, ale také bez odesílání jejich výsledků k zápočtu na FELO.

 

Další informace naleznete na www.chessfm.cz.

Karel Kubala