Nejúspěšnější šachová škola v ČR

1. liga dorostu - BŠŠ má stříbro

Naše extraligová rezerva dorostu BŠŠ Frýdek-Místek "B" sehrála ve dnech 25. - 26. 4. v Olomouci poslední čtyři utkání 1. ligy dorostu. Kapitán týmu Zdeněk Holeksa povolal a "točil" tuto sestavu - Radek Halamíček, Tobiáš Krejčok, Richard Stalmach, David Šigut, Jan Chlebek,  Daniel Židek, Petr Gnojek, Marek Miča a Adam Frank. Náš tým všechna čtyři utkání vyhrál a může se pochlubit ziskem 2. místa! Níže přinášíme komentář kapitána k závěru soutěže.

Gratulujeme kapitánovi družstva Zdeňku Holeksovi, všem trenérům a hráčům k výbornému sportovnímu úspěchu!

   

Komentáře

O posledním dubnovém víkendu měla 1. liga mládeže závěrečné herní soustředění v Olomouci. Sehráli jsme poslední čtyři kola. V sobotu jsme odehráli rozehřívací zápas s Durasem B a po té jsme měli před sebou zápasy s Kuřimí (4. v tabulce) a v neděli s Grygovem (1.) a Lokomotivou Brno C (5.). Protože dojezdová vzdálenost do Olomouce je kratší, tak jsme oba dny dojížděli, sestava v sobotu byla: Radek Halamíček, Tobiáš Krejčok, Richard Stalmach, David Šigut, Daniel Židek a Petr Gnojek. V neděli jsme měli naplánovanou úplně jinou sestavu nicméně oslavy narozenin a jiné indispozice vyvolaly čtyři změny oproti plánu a sestava byla následující: Radek Halamíček, Tobiáš Krejčok, Richard Stalmach, Jan Chlebek, Marek Miča a Adam Frank.

Proti Durasu jsme zahájili poměrně v tempu. Radek dostal bezpečnou pozici a mohl v klidu připravovat roztrhání soupeřovy pozice, protože ten neměl žádnou protihru. Tobiáš rozehrál pozici dobře a mohl začít tlačit. Ríša dostal hmatatelnou výhodu. David svého soupeře začal mačkat. Danek rychle získal útok na krále zadrženého v centru a Péťa rychle získal figurku. V dalším průběhu Radek pozici otevřel a zaútočil na krále pomocí oběti figury. Tobiho první tah v útoku byla hrubka, kterou následovala vzápětí další a tak dva pěšci byly bez náhrady pryč. Ríša za iniciativu obětoval pěšce a dostal přivyhranou pozici. David došel pěšcem na 2. řadu a to vyneslo věž. Danek dal mat a Péťa dotáhl výhodu figury. 2-0. Radek přehlédl vítězné pokračování a zakormidloval do remízové koncovky a soupeř dál nebojoval. Ríša po nepřesnostech ztratil druhého pěšce, ale útok byl silný a soupeři remíza stačila. David dotáhl partii do vítězného konce. 4-1. Tobi vyzkoušel zaútočit na krále a soupeř po nepřesné obraně postavil strašlivý propletenec figur, který Tobi krásně rozsekl a získal celou věž. Konečný výsledek 5-1.
Proti Kuřimi jsem si nestihl dát ani chvilku po obědě oraz a už byly některé pozice rozhodnuté. Radek nevěděl, jak reagovat a tak vystavil zrcadlovou pozici. Tobi na Caro-Cann reagoval nepřesně, ale nic špatného se na šachovnici nedělo. Ríša se na soupeře pěkně vyřítil a obsadil významná pole v centru. David rozehrál neambiciózně zahájení a soupeř se dostal k dobré hře. Danek rychle uzmul pěšce a Petr vystavil pěknou pozici. Postupem času se Radek rozhodl pro uvolňující kombinaci, kterou nedokázal dopočítat do všech důsledků a skončil ve věžovce s pěšcem méně. Tobi našel pěknou kombinaci a sebral figuru a získal bod. Ríša po obsazení centra zaútočil na krále, obětoval figuru a dal mat. Péťa nejdřív získal pěšce a pak i další materiál a vyhrál. 3-0. V dalším průběhu Radek zahrál rychle, nechal si vyměnit věž a prohrál, ale tři body zajistil precizním postupem v centru Danek. 4-1. Poslední dohrával David, který se dostal do nepříjemné pozice, ale našel vysvobozující výpad dámou a dal věčný šach. 4,5-1,5.
Grygov nastoupil určitě v očekávání jiné sestavy, ale určitě těžkého boje. V době, kdy jiné zápasy už byly téměř skončeny, se hrálo ještě všech šest partií. Radek se vydal do zajímavého taktického boje, ze kterého vyšel v lepší, leč těžké pozici. Tobiáš se vydal originální cestou, ale potyčku na šachovnici odneslo jeho královské křídlo a soupeř získal významnou výhodu. Ríša přehnal boj o aktivitu velkou rošádou a dostal prohranou pozici. Honza se nevyvinul správně, ale soupeřova nezkušenost mu dalo možnost figury významně vylepšit. Marek se dostal do pozice proti visícím pěšcům a stál trošku hůře. Adam svého soupeře postupně přehrával a zatlačoval po celé šachovnici. Celým tímhle zápasem se nesl v duchu brutálního tlaku na hodinách, v pěti partiích hráči soupeře se dostali do situace, že 30 sekundový bonus za tah byl důležitým aspektem. Radek uklidnil pozici a přešel do strategického boje a začal rozbitím soupeřova centra a získání sloupce pro své věže. Tobiáš nezvládl svou chuť o protiútok a nabídl soupeři rychlou cestu k výhře. Ríša zabojoval, vyměnil dámu a prokázal svou největší přednost a to cit pro aktivitu. Soupeř neustál tuto změnu a byl nucen odevzdat figuru a tím celou partii. Honza soupeře přehrál, obral ho o pěšce a nechal na šachovnici soupeři jen špatné figury. Marek soupeře přehrál a obral ho o dva pěšce. Adam sezobnul dva pěšce a dál pokračoval v tlaku teď už bez dam. Radek nakonec po aktivizaci těžkých figur dospěl do vyhrané věžovky. Tobi už jen tahal prohranou pozici. Ríša i Honza připsali výhru. Marek dospěl do koncovky věží a on měl k tomu střelce a jednoho pěšce. Adam získal figuru a soupeř se vzdal. 3-0. Marek dokázal svou převahu uplatnit a Radkovi se nakonec nepovedlo svou převahu proměnit v bod a i přes nabídku remízy od silnějšího soupeře chtěl vyhrát a nevynechal jedinou možnost, jak to zkusit. 4,5-0,5. Poslední dohrával Tobi, který se dostal do koncovky s pěšcem méně, ale dovolil soupeři vyměnit věže a střelec už koně udolal. 4,5-1,5.
Do posledního kola proti Lokomotivě Brno jsme tedy šli s jistotou 3. místa. Při výhře jsme mohli při zaváhaní Grygova pomýšlet i na 2. místo. Soupeři mají vyrovnanou soupisku a převahu jsme tedy měli mírnou všude. Rychle se projevila u Ríši, kde soupeřova nepozornost znamenala zisk figury. Radek dostal perspektivní pozici. Tobiáš byl v nejasné pozici, Honza vymyslel pěkný koncept rozestavení figur. Marek neměl problémy s vyrovnáním a Adam se na soupeře vyhrnul se vším, co měl k dispozici. Radek si nachystal útok, ale ve chvíli, kdy pozici otevřel, ho soupeř nachytal a sebral mu kvalitu. Tobiáš postavil figury do centra a ve chvíli, kdy soupeř zaútočil na centrum, mu dal šach a král musel zůstat uprostřed šachovnice. Ríša s figurou navíc pokračoval v dalším boji a tlačil na bílou pozici. Honza nedovolil černé rošádu a dál vyvíjel figury.  Marek se musel bránit proti rozběhnutým pěšcům a dařilo se mu to. Adam v útoku překonal soupeřovu obranu. Spokojil se s materiální výhodou, ale pokračování útoku by bylo údernější. Bohužel přehlédl dámu a musel kapitulovat. 0-1. Radek bojoval neúspěšně v prohrané koncovce s kvalitou méně. Tobiáš krále nenechal na pokoji a dostal vyhranou pozici. Ríša dotáhl partii k bodu. 1-2. Honza rozjel útok na krále, když záměrně dovolil rošádu, aby na ni mohl útočit. Marek trošku uklouzl a soupeř spojil pěšce v centru a ti byli i volní. Navíc jeho král nebyl v komfortním postavení a soupeř měl tedy nespornou výhodu. Tobiáš sebral centrálního pěšce a pak ho prosadil až do bodu. Honza nabídl dámu zadarmo. Soupeřka naštěstí nevzala, protože kombinace Honzovi nevycházela, ale ta nevyužila možnosti a dostala brzo mat. 3-2. Marek se z nepříjemností dostal a dokonce z horší věžové koncovky se ještě pokoušel o výhru. A to se mu po přechodu do dámské koncovky nepovedlo. Zápas skončil tedy 3,5-2,5.

Zisk dvanácti bodů a pomoc soupeřů nás dotáhla na 2. pozici v tabulce. Finiš byl tedy mocný a je pozitivní, že většina hráčů si vylepšila osobní statistiky a všichni se zasloužili o konečné stříbro svým důležitým dílem.

S pozdravem Zdeněk Holeksa