Nejúspěšnější šachová škola v ČR

MČR mládeže 2011 - rozhovor se Stanislavem Jasným

Ve dnech 12. - 19. března probíhalo v Koutech nad Desnou "Mistrovství ČR mládeže 2011". Naši šachovou školu reprezentovalo 21 hráčů, kteří vybojovali 4 medaile! 1.místo Nguyen Thai Dai Van (H10 - 8,0 b.), 1.místo Tadeáš Kriebel (H16 - 7,0 b.), 2.místo Matěj Svoboda (H14 - 6,5 b.), 3.místo Natálie Kaňáková (D12 - 7,0 b.).

Komentáře

Začneme trochu netradičně, zase mistrovství v Koutech nad Desnou, byl jsi spokojený?

Vůbec mi nevadilo, že mistrovství proběhlo opět na stejném místě, myslím, že v Koutech jsou v současné době ideální podmínky pro pořádání takové akce.

Stando, stává se již letitou tradicí, že vedeš výpravy BŠŠ do těžkých „bitev“ M-Moravy a MČR mládeže. Není to trochu těžká role, být vedoucím výpravy a zároveň trenérem?

Mám pocit, že někdy vedu výpravy já a někdy zase někdo jiný. O to vůbec nejde, vedoucí jen musí pořešit určité organizační záležitosti. Těžší je ta role trenéra. Vždycky když sledujete průběh partií, přemýšlíte, proč bylo přijato zrovna toto řešení, jak by to mělo vypadat dál a vůbec nejtěžší je se vyrovnat se zbytečnými ztrátami, když už je kýžený výsledek prakticky na spadnutí.

Jaké jsi měl pro naši výpravu sportovní cíle před MČR?

Považoval jsem za reálné mít v každé chlapecké kategorii medaili, v některých i dvě. U děvčat jsem minimálně jednu předpokládal, uvažoval jsem i o dalších, ale průběh turnaje často bývá ošidný.

Jsi tedy spokojený či nespokojený s našimi výsledky?

Výsledky dopadly výrazně lépe než v loňském roce, myslím, že jsme také zvítězili ve všech statistikách.

Zisk čtyř medailí, je to podle tvého očekávání nebo za očekáváním?

Zisk čtyř medailí není špatný, očekával jsem i více. Z druhé strany, pokud bereme i některá další umístění a posoudíme průběh partií, nebylo daleko k ještě lepším výsledkům.

Vezmeme to tedy postupně, zhodnoť prosím z tvého pohledu jednotlivé kategorie a naše hráče v nich.

Kategorie H10

Van Nguyen tuto kategorii zaslouženě vyhrál a až na jedno zaváhání bez problémů. Honza Chlebek o medaile bojoval do samotného závěru, nakonec chyběl jen krůček. Také Danek Žídek se v průběhu turnaje nepohyboval na špatných místech, někdy celkové pořadí neodpovídá úplně přesně podanému výkonu. Tomáš Filip se snažil, avšak pro lepší výsledek to bude chtít více vůle. Dalibor Kudělásek jel zatím sbírat zkušenosti, bylo to jeho první mistrovství.

Kategorie H12

V této kategorii jsme měli jednoho zástupce, bohužel některým těsně a smůlovatě unikl postup z Moravy. Matyáš Marek od počátku bojoval především se zákeřnou chorobou, což se odrazilo na výkonu. I přes to dokázal zasáhnout do bojů o medaile a nebýt jedné velké chyby, tak úspěšně.

Kategorie H14

Tuto kategorii jsme od počátku ovládli a ještě v polovině turnaje jsme měli aktuálně první dva posty. Pak přišel určitý výpadek. Matěj Svoboda i tak vybojoval stříbro a téměř až do konce byl v boji o zlato. Tomáš Pavelek skončil díky dvěma zbytečným prohrám těsně za medailemi, za jeho kariéru je to vůbec první mistrovství bez medaile. Tomáš Chromík podal více méně solidní výkon, skončil lépe, než byl nasazen. Michaelu Kubíkovi tento turnaj výsledkově příliš nevyšel, po dlouhé šňůře úspěchů se to může stát, nikdo není stroj. Dominik Kula nepatřil podle svého nasazení k favoritům, přesto srdnatě bojoval.

Kategorie H16

Náš zástupce v této kategorii Tadeáš Kriebel měl nad konkurencí velkou herní převahu, mohl si dokonce dovolit malé zaváhání v závěru. Vyhrál naprosto zaslouženě.

Kategorie D10

Pro naše nejmenší holky bylo toto mistrovství rovněž premiérou a tak si Zuzka Gřesová, Veronika Šmírová, Martinka Kaňoková, Kristýnka Laurincová a Kristýnka Marková zaslouží velkou pochvalu za své partie. Holky, makejte dál.

Kategorie D12

V této kategorii vybojovala bronz Natálka Kaňáková, je to velmi pěkné umístění a myslím, že příště se Natálka znovu popere se svými konkurentkami o medaile. Terezka Beluská byla velmi milým překvapením mistrovství.

Kategorie D14

Tady měla Klárka Zemková na šachovnici a ve svých rukou velké věci. Celkové sedmé místo mohlo být i jiné. Při přidání více odvahy mohla mít i více bodíků Vendulka Bohanesová.

Celkem 2 postupy na MS mládeže, 1 postup na ME mládeže a 1 postup na MEU mládeže – panuje uspokojení?

Postupujících na tyto akce jsme měli v uplynulých obdobích i více i méně. Každopádně všem gratuluji.

Mají naši hráči šanci na MS, ME a MEU mládeže uspět?

V případě pracovitosti, tréninku a obětavosti ve prospěch šachu, má každý šanci v rámci svých možností uspět .

A teď trochu odbočíme. Na jaký šachový podnik se nyní těšíš a proč?

Já se těším na každý šachový podnik, protože mám šachy hodně rád .

Na závěr chci poděkovat všem hráčům, kolegům trenérům a organizačním pracovníkům za jejich výkony.