Nejúspěšnější šachová škola v ČR

Ohlédnutí za podzimním cyklem Otevřeného šachového turnaje

Zatímco podzimní cyklus Otevřeného šachového turnaje uzavřel před Vánocemi svou poslední kapitolu, ten jarní již netrpělivě klepe na dveře. První kolo bude odehráno už příští týden v úterý 9. ledna a všichni zájemci jsou samozřejmě vítání.

A pro ty, kteří snad ještě se svou účastní váhají, (ale samozřejmě, ne jen pro ně), připravil pořadatel turnaje Karel Kubala krátké ohlédnutí za posledním, v lecčem rekordním, turnajem.

Komentáře

Ohlédnutí za turnajem.

12. prosince jsme zakončili 11. kolem 25. cyklus Otevřeného šachového turnaje. Celkem tradičně po zpracování všech výsledků a jejich odeslání k zápočtu na ELO, se snažím zanalyzovat mnohé statistické údaje z ukončeného cyklu. Nyní předkládám zpracovanou rekapitulaci. Sice trochu později, ale čekal jsem až na vydání nového FIDE ELO hráčů k 1. lednu, kde jsou zachyceny i poslední výsledky z turnaje za prosinec.

V jarním cyklu jsem vyzdvihoval mimořádně vysoký počet 41 účastníků, což podzimní turnaj se startem 50 hráčů překonává zcela přesvědčivě a tato účast je absolutním početním rekordem v historii turnaje. Vzhledem k systému turnaje, který používá pomocné nasazovací body pro výkonnostní odlišení hráčů ve hraném OPENu, umožňuje hrát odvetné partie a realizovat dohrávky nebo předehrávky scházejících partií v náhradních termínech, v posledních dvou kolech nasazování dvojic v každé ze tří bonifikačních skupinách zvlášť – to vše je důvodem, že organizace turnaje s vypracováváním dílčích dokumentů po jednotlivých kolech je prováděná „ručně“. Musím se hned také přiznat, že mi to při tak vysokém počtu hráčů dávalo docela zabrat L

Mimo jiné, jednou z předností našeho turnaje je skutečnost, že je pořádán v části roku, kdy se prakticky nepořádají velké OPEN turnaje. Jen málo hráčů odehraje v soutěži družstev všech 11 partií – v našem turnaji toho dosáhnou za 3 měsíce. Díky vysoké hráčské aktivitě všech účastníků jsme ve skončeném turnaji překonali další statistický rekord odehraním 247 partií se zápočtem na FIDE ELO! Pro doplnění zde zmíním, že 2 hráči nastoupili až v závěru turnaje (tak zvaně na zkoušku) a dohromady odehráli jen 7 partií. Zbylých 48 účastníků mohlo při odehrání všech 11 partií odehrát celkem 264 partií. Když si uvědomíme, že turnaj je dlouhodobý a hrací kalendář přesahuje přes 3 měsíce, tak 91 % procent odehraných partií je úctyhodné…

Celkem přirozeně s počtem hráčů roste i síla turnaje. Dlouhodobě sleduji průměr F-ELO 10 hráčů s nejvyšším koeficientem na startu turnaje. Velký regres nastal přerušením turnajů v covidové době, takže v jarním cyklu 2022 byl ten průměr rekordně nízký s hodnotou 1584, v dalším roce však již byl 1717 a ve skončeném podzimním cyklu se posunul opět znatelně výše na průměr 1768. Pokud by nastoupili do turnaje jen hráči z podzimního turnaje, tak ten průměr se s novým F-ELO se již dostává na hodnotu 1785 – a to bývá zvykem, že nám noví silnější hráči do turnaje vždy ještě přibývají. Možná se to někomu zdá být nízké číslo. Zkuste si však dohledat průměr soupeřů z velkého OPENu, kdy nejprve dostanete hráče s FELO o 250 bodů vyšším, potom třeba o stejnou hodnotu nižším – a pokud docílíte výsledek na své ELO, tak i ten průměr soupeřů tomu bude zhruba odpovídat. Máte tam však ty partie proti o hodně silnějším i o hodně slabším soupeřům, což naše turnajová pravidla s nasazovacími body a možnými odvetami silně potlačují. Nechci zde říkat, že je turnaj vhodný i pro hráče s F-ELO nad 2100. Přesto jich v předchozích turnajích startovalo rovných 10 a z pohledu svého ELO si dosaženými body svůj osobní koeficient vždy obhájili.

Mimořádný význam má turnaj pro startující hráče bez osobního ELO. Již v jarním cyklu jich startovalo 11 a po skončení turnaje se jich na FIDE listině objevilo 6. Podzimní turnaj tuto úspěšnost opět znatelně překonal, když z 12 hráčů, kteří do turnaje nastoupili bez F-ELO jich k 1. lednu máme na mezinárodní listině 8 !! Vzhledem k symbolickým vkladům tak laciný FIDE turnaj pro „neelisty“ v ČR nikde nenajdete !

Přejděme k hodnocení osobních úspěchů. Tím nemíním bodové zisky, protože ty již byly zveřejněny hned po skončení turnaje. Tradičně vyhodnocuji plusové změny osobních koeficientů – mezinárodního FIDE ELO. Tato oblast je tradičně vyhrazená naši mládeži, neboť mládežníci mají pro výpočet změn dvojnásobný rozvojový koeficient. Na úvod musím také říci, že neprovádím alchymické zkoumání vlivu komentovaného turnaje a startu hráčů v jiných soutěžích, ale srovnávám u účastníků jejich F-ELO při vstupu do turnaje a nyní po skončení turnaje. Tudíž celkový nárůst může být podpořen i elovými přírůstky z těch jiných soutěží.

Absolutním rekordmanem je teprve 9-letý Vít Buček, který za zmíněné období poskočil výkonnostně o +195 FELO bodů na aktuální hodnotu 1322. S nárůstem „jen“ o 156 bodů je druhá takto nejúspěšnější Veronika Vančáková, která ale podobný bodový zisk (152 bodů) zaznamenala i v jarním cyklu turnaje, takže v našem Otevřeném turnaji si za rok 2023 nasbírala na své F-ELO +308 bodů!! Podobným skokanem je Matyáš Trojan – jeho síla měřená FELO se zvýšila o 124 bodů na hodnotu 1964!, když i on z jarního cyklu zaznamenal přírůstek 136 bodů. V tom skončeném cyklu se zlepšil stejně jako Matyáš o 124 body i Daniel Bělocký.

 Samostatnou kapitolou byli startující hráči bez F-ELO. Vzhledem k jiným zjištěním jsme dvěma z nich přidělili tak zvané „divoké karty“, když Serhiie Lytviaka jsme zařadili do skupiny hráčů s +2 nasazovacími body, což mu zaručovalo silnější soupeře – a on se již k 1.11. mohl pyšnit svým osobním koeficientem s hodnotou 1864 FELO bodů! Druhou divokou kartu do skupiny hráčů s +1 nasazovacím bodem jsme dali Milanovi Vančákovi, který se na FIDE listině objevil k 1.12. s osobním koeficientem 1401 a za prosinec k tomu ještě přidal dalších +37 bodů. Z těch dalších „neelistů“ dosáhnul na třetí pozici Carbol Pavel – k 1.12. měl výchozí FELO 1345 a v prosinci k tomu přidal dalších +20 bodů.

Co říci na závěr? Děkuji všem účastníkům za aktivní a velice fér přístup k partiím, přičemž doufám, že se s drtivou většinou nynějších účastníků setkám při zahájení 26. cyklu Otevřeného šachového turnaje s termínem s 1. kolem v úterý 9. ledna 2024. Poděkování za úspěšný průběh turnaje patří také organizačnímu partnerovi Antonínovi Surmovi, bez jehož součinnosti by ten turnaj nebyl takový, jako je J

 

Tím k účasti v jarním cyklu turnaje srdečně zvu nejen účastníky skončeného turnaje, ale i další milovníky šachové hry.

 

Karel Kubala