Nejúspěšnější šachová škola v ČR

Otevřený klubový přebor - 10. kolo

10. kolem pokračoval v úterý 24. března "Otevřený klubový přebor" se zápočtem na FIDE ELO. Zaznamenali jsme tyto výsledky, Lepík J. - Koval K. 0,5-0,5, Lavrišin J. - Kubala K. 0-1, Saforek M. - Sysala S. 1-0, Vantuch L. - Miča M. 0-1, Adamec T. - Kaňák V. 1-0, Bebek I. - Křenek M. 0-1. Přečtěte si tradiční komentář Karla Kubaly.

Medailové pozice po 10. kole drží, 1.-2. místo Karel Kubala a Jaroslav Lepík, 3.-4. místo Stanislav Sysala a Marek Miča.

Komentáře

Vážení přátelé šachové hry.

Úterý 24. 3. bylo na pořadu již 10. kolo Přeboru klubu přátel šachu ve FM a tentokráte o překvapivé výsledky nebyla nouze.

První překvapivý výsledek se narodil hned v partii vedoucího hráče Jaroslava Lepíka, když si neporadil bílými figurami proti Karlu Kovalovi tak, jak by si asi přál a dosáhl jen na půlku bodu. Toho využil Karel Kubala vítězstvím černými nad Janem Lavrišinem a znovu se bodově dotáhl na dělenou vedoucí pozici. Šachová bohyně Caissa však tentokráte byla více nežli nakloněna K.Kubalovi, který se ve 23. tahu dopustil hrubé chyby, která ho vlasně bez nároků kombinace ze strany soupeře stála kvalitu a pěšce a stál tedy jasně na prohru. Soupeř mu však nabídnul o 6 tahů později svojí chybou protiútok a kombinační hru, se kterou si nakonec nevěděl rady a ještě partii prohrál.

Po předchozích vynikajících výsledcích lze nazvat překvapením i prohra Stanislava Sysaly s černými v partii s Michalem Saforkem. Je však třeba říci, že výše nasazený Michal velmi brzy získal ze zahájení rozhodující převahu, kterou spolehlivě přetavil v celý bod, a kdyby byl úspěšný i v dohrávkách 2 scházejících partií, tak by se mohl dotáhnout na pronásledovatele vedoucího tandemu v tabulce… Jedním z těch pronásledovatelů je S.Sysala a druhým náš talent Marek Miča, který musel svoji formu a pozici v tabulce obhajovat proti svému konkurentu a kamarádovi Lucianu Vantuchovi. To se mu povedlo a černými figurami svého soupeře přehrál a získal další důležitý bod. Tím se také po zaváhání konkurentů probojoval již na dělené 3. místo se ztrátou pouhého bodu na vedoucí dvojici turnaje.

Do úplného výčtu výsledků patří duely Tomáš Adamec – Vladimír Kaňák 1 - 0  a Ivan Bebek – Michal Křenek 0 - 1, kde se vůdci černých kamenů podařila odveta, když v předchozí vzájemné partii byl úspěšný jeho soupeř.

Přestože máme před sebou ještě 3 kola, tak již nyní odehranými 66 partiemi jsme překonali celkový počet partií obou cyklů přeboru z roku 2013. To je samozřejmě velice potěšující skutečnost, že nyní přebor hraje skupina hráčů, kteří mají opravdu zájem nejen o šachovou hru a vlastní rozvoj, ale zcela zřejmě i o potěšení ze hry. Škoda jen, že tuto formu hry nevyužívá více hráčů, což by soutěž zcela jistě zatraktivnilo…

Další úterý 31. 3. je na pořadu řádné 11. kolo a hned nato navazuje série Turnajů šachových nadějí, jejíž součástí je i OPEN Pobeskydí započítávaný na FIDE ELO, kde již řada účastníků komentovaného přeboru je přihlášená ke startu. Věřím tomu, že na tomto turnaji hráči zúročí svůj trénink realizovaný právě v komentovaném klubovém přeboru…? Aktuální tabulky a další informace jsou k dispozici na www.chessfm.cz.

 

Karel Kubala