Nejúspěšnější šachová škola v ČR

Otevřený klubový přebor - 7. kolo

V úterý 6. března pokračoval jarní cyklus "Otevřeného klubového přeboru" se zápočtem na FIDE ELO již 7. kolem. Zaznamenali jsme tyto výsledky: M. Kuchař - K. Kubala 0,5-0,5; A. Frank - J. Lavrišin 1-0; S. Sysala - M. Miča 0-1; B. Buchta - J. Pavlica 0-1; T. Krejčok - D. Lička 0-1; T. Adamec - D. Zmelty 1-0; V. Vyvial - L. Buchta L. 0-1; P. Bužek - M. Klus 0-1; P. Dudová - O. Matusík 1-0; I. Bebek - R. Krejčok 1-0; T. Schenk - J. Matusík 0-1; B. Pavlok - D. Růčka 1-0; J. Koziorek - V. Kaňák 0,5-0,5. 

 

 
 
Průběžné pořadí: 1. místo Karel Kubala, 2. místo Matěj Kuchař, 3. místo Marek Miča a Adam Frank, mezi hráči s jednobodovou bonifikací je v čele Denis Lička, u hráčů bez bonifikace vede Lukáš Buchta.
 

Komentáře

Vážení přátelé,

v úterý 6. března 2018 bylo v přeboru Klubu přátel šachu ve Frýdku-Místku na pořadu již 7. kolo, čímž jsme se dostali zhruba do 2/3 jedenáctikolového turnaje. Účast 27 hráčů na startu tohoto kola se opět dá označit za rekordní – a současně svědčí o vysokém herním nasazení prakticky všech zapojených hráčů!! Kde jsou ty časy, kdy jsem se „rozplýval“ nad tím, že jsme již odehráli v turnaji tolik partií, jako odehraje celé 8 členné družstvo za celou soutěž družstev.  Nyní již není pochyb o tom, že podzimní „neuvěřitelný“ rekord odehraných 126 partií bude zcela jistě překonán, když nyní, již po 7. kole, se jich uskutečnilo již 103…!! J

Podobně jako v minulém kole, i tentokrát byli úspěšnější černí, když dosáhli skóre 5 : 6 při dvou remízách. Shodou okolností ty nerozhodné výsledky byly dosaženy u první a poslední nasazené dvojice. Pokud by si někdo myslel, že to byly „laciné“ remízy, tak by se samozřejmě velmi mýlil. Na první šachovnici šlo o to, zda nejvýše nasazený Matěj Kuchař dokáže bílými narušit vítězné tažení Karla Kubaly. Objektivně hodnoceno měl k tomu velmi blízko, když ze zahájení vyšel lépe a dosáhl velmi aktivní pozice, která byla zcela určitě vyhratelná. Karel se bránil úporně – a když Matěj nenašel cestu k realizaci poziční převahy, tak přešel dokonce do protiofenzívy. Jak bývá u těchto duelů zvykem, tak v závěru svoji významnou roli sehrává čas. Závěr tak byl nakonec asi lepší pro Karla, který dokonce získal pěšce. Pozice však již záhy přešla do věžové koncovky a po výměnách do pozice s teoretickou remízou – nerozhodný výsledek po 56 tazích a více nežli 3 hodinách hry!!

Podle nasazení v dalších třech duelech byli úspěšní výše nasazení – Stanislav Sysala nestačil ani v odvetě na Marka Miču. Zatím skvěle hrající Bartoloměj Buchta tentokráte nestačil na Jiřího Pavlicu, kde se však jednalo o souboj mezi soupeři s rozdílem ELO téměř 300 bodů. Těmito výsledky je také dáno pořadí čelného kvarteta – K.Kubala, M.Kuchař, M.Miča a A.Frank. Je sice pravdou, že tak, jako na podzim hráli v turnaji „extraligu“ M.Miča a M.Kuchař, tak tentokráte se mezi mládežníky „vetřel“ nestor K.Kubala, který v tom čelním boji nahradil M.Miču. Do konce turnaje však jsou ještě stále 4 kola a v nich mnoho partií mezi těmito čelními hráči, takže to pořadí nakonec může ještě doznat velkých změn…? Navíc do této skupiny se může ještě 2 dohrávkami dotáhnout i Michal Saforek, kterému však schází k odehrání 2 partie, a čas dohrávek se pomalu končí… Stejně tak jsou stále v závěsu při prémiovém startu v turnaji J.Pavlica a pokud by v dohrávce bodoval S.Sysala, tak může také stále ještě zasáhnout do umístění na nejvyšších místech…?

Po několika absencích se zúčastnili tohoto kola otec a syn Krejčokovi – a je vidět, že „vypadli“ z rytmu soutěže, když oba nasazení mnohem níže, nežli odpovídá jejich výkonnosti, na své soupeře tentokráte nestačili. Tobiáš podlehnul bílými Denisu Ličkovi, který se tak současně probojoval na vedoucí pozici v turnaji hráčů s jednobodovým nasazovacím koeficientem. Otec Roman pro změnu nestačil na Ivana Bebka, přestože je dělilo 230 ELO bodů ve prospěch Romana… I v této skupině hráčů však bude boj o „medailové“, ale i cenové pozice velice zajímavý. Jen půlku za Denisem jsou Tomáš Adamec, který bodoval v partii s Davidem Zmeltym, a po prohře s J.Pavlicou je se stejným bodovým ziskem na děleném 2. a 3. místě B.Buchta. Je samozřejmě otazné, zda Krejčokovi budou ještě schopni „vygumovat“ svůj hendikap scházejících 4 partií do plného počtu, protože ten čas se velmi krátí. Pokud by to zvládli – a byli úspěšnější v bodování, nežli v tomto kole, tak mohou oba ještě hodně promluvit do pořadí na místech ohodnocených cenami.

Zvolna tak přecházíme ke skupině hráčů bez bodové bonifikace, která se svými duely prolíná s těmi „jednobodovými“. Nejvýznamnější je vítězství černými Lukáše Buchty nad favorizovaným Václavem Vyvialem. Lukáš tak díky prohře Davida Zmeltyho se dostal na vedoucí pozici této skupiny hráčů! I Lukáš má však také své velmi blízké pronásledovatele – mimo sesazeného Davida se na ně tlačí i Jiří Matusík, který tentokráte zvítězil černými nad Tomáš Schenkem, a navíc má ještě jednu dohrávku k dobru…

Do úplného výčtu duelů 7.kola scházejí partie Přemka Bužka vers. Milan Klus 0:1, Pavlíny Dudové – Ondřej Matusík 1:0, Bohuslava Pavloka – David Lev Růčka 1:0 a Jonáše Koziorka – Vladimír Kaňák ½.

Příští úterý máme na pořadu dohrávkový termín, když současně několik  účastníků turnaje bude startovat na MČR mládeže. Doufám, že trénink a nabyté zkušenosti z klubového přeboru zúročí a budeme jim moci po návratu gratulovat k dobrým výsledkům… ?! Tradiční účastníci ví, že dohrávky scházejících partií je možné realizovat do data zahájení předposledního 10. kola, které se dle rozpisu soutěže uskuteční 10.dubna. Někomu se to může zdát, že je to daleko – ale zkušenosti hovoří o tom, že větší počet dohrávek se dohání jen stěží… Kdo tedy chce využít možnosti odehrát maximální počet partií, tak by neměl příliš váhat a domluvit si potenciální soupeře v co nejkratším termínu.

 

Další informace naleznete na www.chessfm.cz.

 

Karel Kubala