Nejúspěšnější šachová škola v ČR

Otevřený klubový přebor - vítězem se stal Karel Kubala

V úterý 21. 4. se odehrálo poslední 13. kolo "Otevřeného klubového přeboru" se zápočtem na FIDE a LOK. Výsledky 13. kola: Vantuch L. - Kubala K. 0-1, Lepík J. - Saforek M. 1-0, Sysala S. - Miča M. 0-1, Lavrišin J. - Koval K. 1-0

V komentáři si můžete přečíst hodnocení přeboru Karlem Kubalou.

Konečné pořadí - 1. místo Karel Kubala, 2. místo Jaroslav Lepík, 3. místo Stanislav Sysala - gratulujeme!

Komentáře

Vážení přátelé šachové hry.

V úterý 21. 4. byla dopsaná poslední kapitola již 9. cyklu Přeboru klubu přátel šachu ve Frýdku-Místku odehráním posledního, 13. kola, turnaje.

Z původních 16 zapojených hráčů soutěž prakticky dokončilo jen 14, ale i ti odehráli slušných 83 partií, kde bojovnost soutěže dokládá jen 12 nerozhodných výsledků. Velkým pozitivem byla již tradičně možnost dohrát nebo i předehrát scházející partie, čehož bylo využito celkem 15x a přispělo k vysoké procentuální účasti hráčů v soutěži.

Poslední kolo již na absolutní pořadí nemělo vliv, když oba vedoucí hráči bodovali a počtvrté v turnaji zvítězil Karel Kubala, když uhrál 10 ze 13 možných bodů…? Při současném osobním koeficientu 1980 však převyšoval své soupeře o plných 319 bodů, takže 3 porážky nejsou pro něj dobrým výsledkem a na své ELO ztratil v turnaji 26 bodů. Podobně je tomu i u druhého nasazeného, který potvrdil své nasazení a skončil jako druhý v pořadí – Jaroslav Lepík - docílil ve 13 partiích o půl bodu méně a tím i potvrdil roli favorita. Na průměr svých soupeřů však měl navíc +230 ELO bodů, prohrál jen jednou s vítězem turnaje (odvetu vyhrál) – nicméně 5 remíz v dalších duelech ho nakonec posunulo na konečné druhé místo.

3. místo bylo jasné již před posledním kolem, kde se bezpečně usadil Stanislav Sysala. V posledním kole asi byla šachová bohyně Caissa spravedlivá, když tentokráte S.Sysala pokazil partii s Markem Mičou a z lepší pozice nakonec prohrál – v prvním duelu však to bylo opačně, když Marek ve vyhrané pozici přehlédl mat. Přesto 3. místo 7. nasazeného S.Sysaly se ziskem 8 bodů ze 13 partií proti papírově silnějším soupeřům je jeho dalším skvělým postupem při návratu za šachovnici a mělo by být oceněno mimořádným nárůstem +123 ELO bodů.

4. místo absolutního pořadí (oceněného ještě finanční odměnou) potvrdil výhrou v posledním kole Marek Miča, kterému díky reprezentaci školy na Mistrovsví ČR škol scházela v konečné bilanci 1 partie. Při její předehrávce s bodovým ziskem se mohl umístit na samostatné 3. pozici konečné tabulky… Přesto je jeho výkon velice kvalitní – proti svým nejsilnějším konkurentům, kteří se umístili nad ním, dosáhl shodně výsledků 1:1 a přírůstek 58 ELO bodů jistě také není pro něj k zahození. Navíc svým herním projevem potvrdil visačku velmi nadějného talenta – a jistě ještě o něm hodně uslyšíme.

Hned na 5. místo se probojoval uhranými 7,5 body až 14. nasazený Václav Vyvial a také z pohledu získaného nárůstu ELO +128 ELO bodů je rekordmanem soutěže!!! Je zřejmé, že za poslední půlrok udělal znatelný pokrok ve své šachové hře a zcela jistě to není poslední kapitola jeho osobního šachového růstu. Díky tomu se také umístil nejlépe z hráčů, kteří v soutěži startovali s nulovým nasazovacím koeficientem a to s jednobodovým náskokem, před pravidelným účastníkem soutěže – Janem Lavrišinem. I pro něj byl však turnaj zřejmě úspěšný, když v tomto hodnocení obsadil 2. místo a uhranými 6,5 body si své ELO zlepší o 14 bodů. O bod zpět pak na finanční cenu dosáhnul náš nestor Karel Koval, který uhranými 5,5 body si tak trochu napravil i nevydařený start v podzimním cyklu soutěže a nyní si připisuje na své ELO +37 bodů. Jeho pozici mohl ještě atakovat Tomáš Adamec, ale k poslednímu kolu nenastoupil a spolu s ještě jednou předchozí absencí uhrál v 11 partiích také 5,5 bodů, ale podle pomocného hodnocení proti soupeřům výrazně slabším.

Za branami odměněných finanční cenou zůstalo pár jedinců, kterým k lepšímu umístění také zřejmě scházelo odehrání počtu všech možných partií – Lucian Vantuch 5 bodů při dvou absencích, Michal Saforek 4 body při třech absencích. Nejvíce nevyužil potenciál růstu asi Adam Frank, který uhrál 4 body ze 6 partií. I z toho si připisuje na své ELO +33 bodů, když při plné účasti by asi tento zisk byl násobně vyšší.

Zahájení jubilejního 10. cyklu soutěže je již nyní naplánováno na podzim 2015 s datem zahájení 15. 9., k čemuž jsou všichni zájemci o šachovou hru zváni (to se týká i hráčů neregistrovaných). Finální tabulka turnaje a další informace jsou k dispozici na www.chessfm.cz.