Nejúspěšnější šachová škola v ČR

Klub přátel šachu zve na Otevřený klubový přebor

V úterý 6. ledna se v SVČ Klíč od 17.15 hodin uskuteční 1. kolo "Otevřeného klubového přeboru". Přebor je otevřený a tudíž se jej mohou zúčastnit i hráči jiných šachových klubů či hráči "rekreační". Více informací a termíny najdete v přílohách.

Jaký přínos mají Dlouhodobé klubové přebory na výkonnost našich mládežníků?, to si můžete přečíst v komentáři Karla Kubaly.

                                          Přijďte si zahrát a zažít příjemnou atmosféru v kruhu šachových přátel!

Komentáře

Ohlédnutí za 8. Přeborem klubu přátel šachu ve Frýdku-Místku.

V době, kdy jsem psal závěrečný komentář k proběhlému 8.cyklu této soutěže, tak jsem ještě neznal přírůstky osobních koeficientů těch úspěšných účastníků soutěže. Výsledky jsou určitě zajímavé a já se je pokusím je okomentovat z pohledu historického vlivu této soutěže na naše talenty.

Započnu od výkonnostně nejslabších. Jak jsem psal v závěrečném komentáři, tak jednou ze štik v soutěži byl 10 letý Marek Miča, který při svém ELO 1519 uhrál 6 bodů z 10 v partiích proti hráčům s průměrným ELO 1753 a připisuje si za 3 měsíce soutěže neuvěřitelných +132 ELO bodů!!

Druhá „štika“ soutěže  - o rok mladší Lucian Vantuch do tohoto typu soutěže nastoupil již podruhé a také nemusí litovat. V jarní části tam nastoupil ještě bez mezinárodního osobního koeficientu – a jeho národní ELO bylo tehdy na úrovní 1344 bodů. Docílený výkon na úrovni 1547 měl zásadní podíl na jeho prvním FIDE ELO, které mělo hodnotu 1525 bodů. Nyní za 3 měsíce podzimní části soutěže, kdy odehrál 10 partií, si připisuje dalších 71 ELO bodů!!, což ho výrazně posouvá v jeho věkové kategorii mezi nejlepší hráče ČR.

Když jsem již zmínil vliv soutěže na talenty, tak 2x v soutěži startovala i naše reprezentantka Natálie Kaňáková, které rovněž nepochybně pomohlo získaných 77 ELO bodů za 2 cykly soutěže na podzim 2011 a jaro 2012. Škoda, že se již více do soutěže nezapojila, protože i při jejím nynějším osobním koeficientu, by pro ni byl turnaj stále přínosem. Je ale zřejmé, že množství soutěží, které nyní absolvuje, je již na hraně zvládnutelnosti…

Dále jsou zde 2 talenti, kteří dnes patří k oporám BŠŠ v mládežnických soutěžích družstev. Satrší Patrik Štěpán, který se poprvé zúčastnil přeboru na podzim 2012 měl výsledky střídavé. Po určité stagnaci však za poslední 2 cykly této soutěže si připsal slušných + 58 ELO bodů. Tím druhým talentem je Matěj Kuchař. Ten ještě v roce 2012 byl zcela nevýznamným členem BŠŠ. Na jaře 2013 poprvé nastoupil do klubového přeboru s vlastním ELO 1569 – a hned za to krátké období si připsal + 72 bodů! Podzim 2013 sice byl slabší – jen + 28, ale to si opět vynahradil v jarním cyklu soutěže, kdy nabral dalších +77 ELO bodů. I když poslední cyklus pro něj nebyl úspěšný (-17), tak se dá říci, že ta klubová soutěž měla zásadní význam pro jeho vstup do naší mládežnické reprezentace, protože za dva roky jeho startů v klubovém přeboru se na jeho ELO přírůstku 339 bodů, těch 160 bodů z klubu podílelo dost zásadním způsobem.

Co říci na závěr? Stále mám pocit, že ani trenéři nedoceňují význam této soutěže pro rozvoj jejich svěřenců. Soutěž se hraje v období, kdy není příliš mnoho započitatelných partií na FIDE ELO. Co víc – týdenní cyklus partií proti srovnatelným soupeřům je ideální formou přípravy a tréninku pro kohokoliv. Takže nyní neváhejte, protože pro hráče s ELO do 2050 je to přímo ideální forma tréninku a ani ti, co mají ELO do 2150 se nemusí obávat, že by jim to osobní ratintg poškodilo. Pro mládežnické talenty zřejmě není lepší příležitost, nežli se zapojit do této soutěže a za dohledu svého trenéra tak akcelerovat svůj výkonnostní růst. A pro seniory, kterých je v soutěži převážná většina, je to přes občasné „příkoří“ v partiích proti těm talentům, velice dobrá příležitost jak si zahrát v kvalitním šachovém turnaji a mít tak aktivní trénink v období, kdy volných turnajů je poskrovnu. 1.kolo nového cyklu začíná již v úterý 6.ledna 2015 od 17,30 ve Středisku volného času Klíč, kde jsou všichni srdečně zváni k účasti.

 

Karel Kubala